E-anindakredi.com
Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir ?
Sosyal Medyada Paylaş
14 Temmuz 2017
admin

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir ?

Yurt dışında ikamet eden bireyler zaman zaman başka ülkelerdeki ailelerine para gönderme konusunda hem zaman alanında hem de yapılan işlem sırasında birtakım problemlerle karşı karşıya kalıyor.

Yurt dışından gönderilen paraların sahibine kaç günde ulaşacağı, ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Ülkelerdeki farklılıkların dışında kurumdan kuruma göre de değişebiliyor. Genel olarak 4 iş günü içerisinde yurt dışından gönderilen paralar sahibine ulaşıyor.

Swift, EFT ve havale ile karıştırılabiliyor! Swift nedir?

Yurt dışından yollanan paralar genel olarak döviz cinsinden olduğu için, o ülke sınırları dışına gönderildiğin için para gönderme işlemlerine Swift ya da Uluslararası para transferi denir. Yurt dışından para gönderme işlemi havale ve EFT işlemleriyle karıştırılabiliyor. Bilinmelidir ki, havale ülke sınırlarının içerisinde bulunan aynı bankanın farklı şubelerine para gönderme işlemidir.

EFT de, yine aynı ülkenin sınırları içerisinde bulunan bir bankadan başka bir bankanın şubesine yapılan para transferine denir. Yurt dışında bulunan bir bankadan yollanan paraların diğer bir ülkenin banka hesabına geçmesi biraz zaman alıyor. Buna ise provizyon denir. Bu ise, yurt dışından farklı ülkenin bankasına yollanan paralar öncelikle ülkenin Merkez Bankalarının onayından geçer. Onaylanmasının ardından para transferinin sırasına göre hesaplara aktarılıyor. Yurt dışından yollanacak paralar isimlere göre değil IBAN numarası baz alınarak yollanırsa daha kısa süre içinde alıcının hesabına gider. Swift işleminin ardından 4 gün geçmesi durumunda yine de paraları hesabına geçmeyen bireyler bankalarıyla görüşme yapmalıdır. Paranın geç yatmasının nedeni yukarı da belirtildiği gibi paranın havuzda bekletilmesi ya da bankacılık diliyle Provizyonda bekletilmesidir. Yapacağınız başvuru ile provizyon işlemini hızlandırmak sizin elinizde. Bankaların veya Money Union, Money gibi para transferi gerçekleştiren sistemlerin web adresleri üzerinden yapılacak swift işlemlerinin daha ucuz olacağını hatırlatmakta fayda var.

Bir Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2017 E-anindaKredi.com