• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi ?

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi ?

Günümüzde kredi almak ile ilişkili olan birçok kişinin yakından ilgilendiği konuların neredeyse en başında kredi notu gelmektedir. Kişilerin finansal akışlarının başarısını ve ileride ortaya çıkacak finansal işleyişi hakkında bilgiyi bize kredi notu vermektedir. Puanınız ne kadar yüksekse bankalar ile ilişkilerinizde de bir o kadar pozitif sonuçlar alırsınız. Kredi notunun sağlanabilmesindeki etkenler ise; su, elektrik, telefon, karşılıksız çekler ve senetlerle ilgili önceki dönemlerdeki kayıtlardır. Kredi notu kayıtlarının Türkiye bankalar birliğinde kurulan risk merkezine alınmasıyla vergi ve sigorta prim borçlarının da kredi notu seviyesine etki edeceği kararlaştırıldı. Kapsam genişlemiş oldu.

Başvuru sahiplerinin mevcut vergi veya prim borçlarının olup olmadığının öğrenebilmesi için başvuru yapılan bankaya izin verilmelidir.

Vergi Borçları Kredi Notuna Neden Dahil Edilmiştir?

Nasıl ki kredi veya kredi kartı borçlarının geciken ödemeleri kredi notunu olumsuz etkiliyor ise, SGK prim ve vergi borçları da aynı etkiyi yapacağından ödemeler konusunda bozuk ekonomi yapısını gösterecektir.

Vergi Borçları Ne Zaman Kredi Notuna Etki Eder Hale Gelmiştir?

Merkez bankasının bilgilerini risk merkezine aktarmasıyla yeni bir uygulama başlatılmıştır. Faturalar, kredi borçları, kredi kartı borçları, karşılıksız çekler ve senet borçları yeni düzenlenen torba yasa ile SGK prim ve vergi borçlarını da içine alan yeni bir yapıya dönüştürüldü.

Bu sayede ödemelerde daha özverili bir yaklaşım sağlanmış oldu. Sonuçta banka ve finans kuruluşları ile olan bağ kredi notu üzerinden sağlanmakta, vergi borçlarının varlığı ise bunu zedelemektedir. Kredi notu, sürekli güncellenir ve son ekonomik durumun bilgisini sunmaktadır. Vergi ve prim borçlarının da sisteme alınmasıyla %100 performans değerlemesi yapılması ve gerçek durumun tam olarak ortaya çıkması sağlanmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM