• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Size en Uygun Ödeme Seçeneğini Nasıl Tercih Edersiniz

Size en Uygun Ödeme Seçeneğini Nasıl Tercih Edersiniz

Size en Uygun Ödeme Seçeneğini Nasıl Tercih Edersiniz

Bankalar müşterilerine yeni seçenekler sunarak alternatif oluşturmak ve diğer bankalardan müşteri kapmak amacı ile kredi geri ödemelerinde esnek seçenekler sunuyorlar bu seçenekler: Azalan taksitli, Artan taksitli, Ara ödemeli ya da dönemsel ödemeli krediler olabiliyor. Bu seçenekler kredi kullanacak tüketicinin kafasında hangi ödeme türü daha avantajlı diye bir soru uyandırıyor bu sorunun cevabı çekilecek kredinin türüne, miktarına ve vadesine göre değişiyor. Hangi tür krediyi tercih ederseniz edin avantajınız krediyi kullandığınız dönemde piyasa faizlerinden uygun oranla alacağınız kredidir.

Azalan Ödemeli kredi

Bu ödeme modeli uzun vadeli ve yüksek tutarlı krediler için geçerlidir başlangıçta yüksek ödemeler yaparak sonraki dönemlerde ödenecek miktar düşürülür.

Ara Ödemeli Krediler

Bu ödeme yöntemi esnaf, çiftçi gibi geliri düzensiz olan tüketiciler için uygundur yılın belli dönemlerine ara ödeme konarak normal dönemdeki aylık ödeme tutarları düşük tutulur.

Artan ödemeli Kredi

Özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredilerin finansman modelidir. Başlangıçta ödeme düşük tutulur ve ödemeler her yıl belli bir miktarda artar böylece normal vadede yapılacak ödemeye göre tüketici ye avantaj sağlamak hedeflenir.

Esnek Ödeme Yöntemlerinin Tercih Edilme Sebepleri

Esnek ödeme modelleri konut kredisi gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler de uygulanan bir yöntemdir uygulama nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

* Esnek ödeme seçerek yıllara göre gelirinizdeki artışa bağlı olarak aylık ödeme tutarınızı yükseltir vadeyi düşürebilirsiniz

* Aldığınız ev de tadilat yapmak istiyorsanız ilk 3 ay ödemesiz kredi tercih edebilirsiniz

* Ara ödemeler yaparak borç miktarını azalta bilirsiniz

* Dönemsel fazla ödeme seçeneğinden yararlanarak yıl içindeki ödeme miktarını düşürebilirsiniz.

* Son taksiti yüksek belirleyerek önceki taksitleri düşürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM