• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif kredi vadesi bir yıldan az yani kısa vadeli olmak şartıyla uygulanır. Ticari müşterilere uygulanan ve anlık oluşan ihtiyaçlara bankalarınızda bulunan limitiniz doğrultusunda kullandırılan kredi türlerinden bir tanesidir. Bu krediyi diğer kredilerden ayıran özelliği ise herhangi bir ana para ödeme vaktinin bulunmamasıdır. Önemli olan vadesinin bir yıldan uzun olmamasıdır. Bankalar böyle olan kredileri masraflı gördükleri için faiz oranlarını bir hayli yüksek tutmaktadırlar. Faizi ise günlük olarak hesaplamaktadır sebebi ise kredinin ne zaman kapanacağı belli değildir.

Rotatif krediler; şirketler, önemli kişiler ve bankalar için ciddi şekilde önem sahibidir. Anlık ihtiyaçların kolay ve kusursuz giderilmesine şirketler,  yüksek faiz oranları içerdiğinden dolayı ise bankalar için önem taşımaktadır. Genel kullanılış biçimi ise kredinin belli dönemlerinde o tarihe kadar olan faizinin ödenmesidir.

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?

Şirketlerin kullandığı rotatif krediler yetkili, çalışan birinin bankaya gitmesi ile ya da telefon, mail vb. iletişim araçları ile talimat gönderilmesi ile mümkündür. Rotatif kredi kullanım talimatının yazılması ve bankaya gönderilmesi diğer gönderme şekillerinden daha hızlı ve sağlıklı gönderim biçimidir. Böylece banka da işlemleri yaparak kredinin kendi hesabına ya da şirket hesabına aktarmasını sağlayabilir. Rotatif kredi spot olduğu gibi ödeme planı ve vadesi belli değildir. Belli olan tek bir şey vardır o da faiz oranıdır. Faiz oranları her gün ya da her saat güncellendikçe o tarihten itibaren rotatif kredilerin faiz oranları otomatik olarak güncelleme yapılır. Bir de faiz ödemelerinin de belli bir tarih, dönem aralığı vardır. Rotatif kredilerin vadesi en fazla 12 aydır. Bu süreç içerisinde yılda ortalama 4 defa faiz ödemesi yapılmaktadır. Bu dönemler ise şöyle belirtilmiştir; Mart, Nisan, Eylül ve Aralık. Bu zamanlarda en son ödenen faiz gününden başlayarak hesaplamalar yapılır ve ödenir. Ayrıca dönem içerisinde istediğiniz takdirde, istediğiniz gibi kullanım ve kapatma yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM