• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Para Biriktirmenin Altın Kuralları

Özellikle öğrenciler arasında büyük rağbet gören para biriktirme arzusu genellikle başarısız girişimlerle sonuçlanıyor. Bunun en büyük nedeni, harcanan para miktarının, ele geçen para miktarından daha fazla olması görülüyor. Bu gibi sorunları para biriktirmeden anlamak için öncelikle liste hazırlanması gerekiyor. Bu listede bütün detaylı ihtiyaç ve lüks olabilecek maddeler sıralı halde sıralanarak, listeye uygun adımlar vasıtasıyla para biriktirmek, ilk kural olarak yer alıyor.

Liste Hazırlamak

Kişi biriktirmek istediği tutarı listenin en başına yazmalıdır. Böylelikle kişi hedefine ne kadar yakın veya ne kadar uzak olduğunu görerek işlemlerini hızlandırma imkanına sahip oluyor. Liste içerisinde kişinin ihtiyacı olan öncelikleri yer almalıdır. Daha sonra kişinin ihtiyacı olmayan ancak lükse giren istekleri yazıldığında böylelikle liste işlemi tamamlanmış oluyor. Kişinin ay başında eline geçen miktar bu listeye göre hesaplanarak ihtiyaçlar aradan çıkarılıyor. Geriye lüks olarak görülen ayrı maddeler kaldığında kişi böylelikle elinde parasını tutabiliyor.

Yetişkinler İçin Para Biriktirmek

Yetişkinler ev kirası, taksit ödemeleri, elektrik, su, doğalgaz, internet ve mutfak gibi ihtiyaçların karşılanması sonucunda para biriktirme yönünden daha zor durumda kalıyor. Ancak temel bilgiler sayesinde biraz daha maddi yönden tasarruf etmek mümkün görülüyor. Alışveriş sıralarında, en uygun mağaza tercih edilerek kampanya ve hediye promosyonlarından müşteriler faydalanıyor.

Bu mağazaların denetim ve kontrollerini gününde yaparak mutfak yönünden tasarruf ediliyor. Aynı zamanda kullanılmayan bölümlerde açık olan elektrik akışını keserek, elde bulaşık yıkamak yerine makine kullanarak su ve elektrik yönünden de tasarruf edilebiliyor. Gereksiz yere evde telefon hattı varsa bu hat kapatılarak sadece mobil cihaz kullanılmaktadır. Böylelikle kullanılmayan telefon ücreti ödenmeyerek, gereksiz yere olan harcamaların kontrolü yetişkin kişinin eline geçiyor ve para biriktirme olasılığı artıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM