• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Otomatik BES Avantajları, Devlet Katkısı ve Ayrılma

Otomatik BES Avantajları, Devlet Katkısı ve Ayrılma

Otomatik BES Avantajları Nelerdir?

Yurtiçi tasarruf oranı Türkiye’de %15’lerde seyretmektedir. Otomatik katılım ile hedeflenen Türkiye’de bu oranın yukarılara çıkartılması ve gönüllü bir tasarruf kaynağının oluşturulması. Aynı zamanda, çalışanların emeklilik döneminde refah düzeyinde herhangi bir kayıp olmaması hedefleniyor.

Devlet Katkısıyla Kazancımız Ne Olacak?

Diğer bireysel emeklilik sözleşmelerinde olduğu gibi %25 devlet katkısından yararlanabilecekler. Üst sınır yine aynı olacak, en fazla yıllık asgari bürüt ücretin toplam tutarının %25’i kadar devlet katkısı alınacak. Birden fazla emeklilik BES sözleşmesi bulunması halinde, ödenen tutarların toplamı dikkate alınacak. Ayrıca bir diğer avantajı da devlet katkısını hak etme ve ödeme koşullarına uymak kaydıyla, cayma hakkını kullanmayanlar %25’lik devlet katkısına ek olarak tek seferde 1.000 TL tutarında devlet katkısına sahip olacaklar

Paramız Güvende mi? Sisteme Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

İşverenler, maaş ödemelerini yaptıkları günü takip eden ilk iş gününde çalışandan kesilen katkı paylarını emeklilik şirketine aktarmak zorundalar. İşveren aktarımı vaktinde yapmaz ise oluşacak parasal yükümlülükten kendisi sorumludur.

Her ay hesaplanan prime esas kazanç tutarının yüzde 3’ü oranında katkı payı kesilecek.

Bu Sisteme Katılım Kimler İçin Zorunlu?

45 yaşını tamamlamamış çalışanlar ile işe yeni başlayanlar çalışanlar için katılım zorunludur. Otomatik olarak BES’ e dahil edilecekler.

Cayma Hakkı Var mı? Sonuçları Nelerdir?

Çalışanlar, bu planına dâhil olduklarının taraflarına bildirildiği tarihi takiben 2 ay içinde cayma haklarını kullanabilirler. Cayma durumunda biriken tutarlar hiçbir kesinti yapılmaksızın çalışana iade edilir.

Emekli olmadan sistemden çıkıldığında devlet katkısının yalnızca bir kısmı hak edilebiliyor. Devlet katkısına hak kazanma oranları sistemde kalınan süreye göre değişmekte. Alt sınır üç yıldır. Üç yıldan sistemde kalındığı taktirde devlet katkısına hak kazanamıyorsunuz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM