• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Kredide Kara Listeye Girmek

Kredide Kara Listeye Girmek

İnsanoğlunun bitmek tükenmek bilmeyen isteklerini, arzularını, ihtiyaçlarını, karşılamak bir hayli zordur. Biz insanlar harcama yapmayı seven varlıklarız. Bu nedenle bazen ekonomik sıkıntılarda yaşamaktayız. İşte tam da bu zamanda imdadımıza bankalar yetişmekte ve cazip tekliflerle sunulan kredi miktarlarından birçok insan yararlanmaktadır. Ama bankalar göründükleri kadar masum değillerdir. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde birçok meseleyle uğraşmak zorunda kalırsınız.

Bankalara Borcumu Ödeyemediğimde Ne Olur?

Bankadan kredi çektiğinizde kredi taksitini günü gününe yatırmanız gerekecektir. Gününü geciktirdiğiniz takdirde hem kredi notunuz düşecek, hem de faiz uygulanacaktır ve ayrıca taksiti yatırabilmeniz için 30 gün süre tanınacaktır. Bu verilen süre içerisinde borcunuzu ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal işlem başlayacaktır.

Kredide Kara Listeye Nasıl Girilir?

Çektiğiniz krediyi verilen belirli sürede ödeyemeyip, yasal işlem süreci başladığı takdirde bankalar tarafından kara listeye eklenirsiniz ve uzun bir süreç başlar. Borcunuz olan banka sizin borcunuzu ödeyemediğinizi merkez bankasına bildirir ve merkez bankasında da kara listeye düşersiniz. Böylelikle borcunuzu ödeyene ve kara listeden çıkana kadar bir daha asla kredi çekemezsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak için bankalara olan borcunuzun tamamını ödemeniz gerekecektir. Tamamını ödeyemediğiniz takdirde ise taksitlendirme yaparak ödeyebilirsiniz ama kara listeden çıkmak için o borç Kesinlikle ödenmelidir. Borcunuzun tamamını ödediğiniz zaman ”borcu yoktur” kağıdı alınır ve yasal takip işlemi sonlandırılır. Fakat bankalar size 5 yıl ceza yaptırımı uygulayacaktır. Yani borcunuzu kapattıktan sonra 5 yıl boyunca bankalardan kredi çekemezsiniz. Borcunuzu ödediğiniz ve 5 yıl süreyi doldurduğunuz takdirde bile bankalar size yasal olarak kredi vermeme hakkına sahiptir. Tüm bu uzun süreçli meselelerle uğraşmamak için borçlarınızı zamanında ödemek sizin yararınıza olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM