• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kredi Skoru Nedir ?

Kredi Skoru Nedir ?

Bankalar tarafından kullanılan ihtiyaç, taşıt vb. bütün bireysel kredi türlerinin ödeme hareketler göz önünde bulundurularak oluşturulan bir referans sistemidir. Bankalar, kredi skoru sistemini referans alarak kredi şartlarını oluştururlar. Kredi skoru 1-1900 arası değişebilmektedir. Ülkemizde bu skoru belirleme işini, bankaların ortaklaşa oluşturduğu ve 1995’te kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yapmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, bu sistemine Findeks adını vermiştir. Bu sistem, müşterilerin önceki kredi ödeme performanslarının değerlendirilerek, verilecek yeni kredilerin şartlarının daha kolay oluşmasını sağlıyor.

Ticari Kredilere Hizmet Veriyor mu?

Kredi skoru konusunda hizmet vermese de, ödenen çeklerle ilgili bir skor sistemi oluşturmuştur. Ayrıca kare kodlu sistemle çeklerin güvenli olup olmadığı kontrol edilebilmektedir.

Hangi Puan Neye Karşılık Geliyor?

Kredi skoru sisteminde genel olarak 5 risk grubu vardır. Puanınız arttıkça riskiniz düşer. Sisteme göre 700 puandan aşağısı en riskli gruptur. Bankalar bu gruba kredi verirken oldukça çekingen davranırlar. Mümkünse kredi vermemeyi tercih ederler. 1100 puandan aşağı grup orta riskli gruptur ancak bankaların bu gruba kredi vermeleri pek kolay olmamaktadır. Kredi almak için uğraşmak gerekir, SMS ile kolayca kredi almak bu grupların işi değildir. 1500 puana kadar ise az risklidir ve kredi almanız ilk iki gruba göre kolaydır. Yine de kredi başvurularınız düşük de olsa reddedilebilir. Ancak kredi skoru 1500 ve daha fazlaysa her türlü kredi başvurunuz çok büyük ihtimalle kabul edilecektir.

Kredi Skoru Nasıl Değişir?

Kredi başvuru aralığınız aşırı sık tutmamak, ödemelerinizi zamanında yapmak, aşırı borçlanmamak, yasal takibe ya da hacze düşmemek gibi durumlarda kredi skoru yükselmektedir. Bunun dışında ödemelerinizde asgari tutarın altına düşmemek de önemlidir. Bu ve bunun gibi birçok etken kredi kullananın elindedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM