• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kredi Risk Raporu Nedir

Kredi Risk Raporu Nedir

Kredi Risk Raporu Nedir

Tüm finansal geçmişiniz ve bankalarla olan ilişkilerinizin değerlendirilmesi sonucunda kişiye özel olarak hesaplanan rapordur. Daha önce çektiğiniz krediler ödeme dökümleri kredi kartları bankadaki birikimlerinizin hepsi bu raporla not haline dönüştürülür. Bankalar bu verilere göre müşterilerini en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak değerlendirirler. Bu değerlendirme sonucunda başvurularınıza olumlu yada olumsuz cevap verirler. Kredi notu çok çabuk düşebilirken yükseltmek için çok zaman harcamanız gerekir. Bu nedenle çok dikkat edilmesi gerekli bir konudur.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltilir

Öncelikle herhangi bir bankaya ödemenizi hiçbir zaman geciktirmemeniz gerekir. Özellikle kredi kartınızın borcunu gününde ve ya önce tam olarak ödemelisiniz. Kredi borcunuzun gününden önce ödenmesi de notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak ödemelerinizi yaptığınız takdirde notunuz zaman geçtikçe yükselecektir.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgula

Kredi Notunun Yüksek Tutulması Ve Faydaları

Eğer kredi notunuzu yukarda bahsettiğimiz şekilde yükselttiyseniz, bundan sonra düzenli ödemeler ile notunuz hep yukarıda kalacaktır. Yüksek kredi notunuz düşük faiz ve uzun vadede borçlanabilme ayrıcalığı, ticari ilişkilerinizde daha kolay ve süratli güven duygusu oluşumu, kişiye özel ürün teklifleri sunulması ve size sunulan hizmet kalitesinin artmasına neden olacaktır.

Kredi Kayıt Bürosu

1995 yılında Türkiye’deki 9 büyük bankanın katılımı ile kurulan ilk ve tek kredi bürosudur. Bu kuruluş kurumsal müşterilerinin yanında bireysel müşterilerine de hizmet vermektedir.

Risk Raporumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu iki şekilde öğrenebilirsiniz. Birinci olarak Findeks ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks internet sitesine üye olduktan sonra ücreti karşılığında notunuzu öğrenebilirsiniz. İkinci olarak da bankalar aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalar müşterilerine kredi notu bilgilendirme hizmetini sunmaktadırlar. İster bir şubeye gidip şubeden isterseniz internet bankacılığı vasıtasıyla bu hizmeti kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM