• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir ?

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir ?

Her gün binlerce insan ev, araba, düğün vb. durumlarda doğan ihtiyaçlar için kredi almaya bankaların yolunu tutuyor. Bankaların bizlere sunduğu mobil uygulamalarda dahil olmak üzere birçok kanal üzerinden kredi başvurusunda bulunmak çok kolay. Fakat kredi başvurusu değil önemli olan doğan ihtiyaçlarımızın karşılığı kredilerimizin onaylanmasıdır. Onay sürecinde kritik rol oynayan bankaların kullandığı sistem kredi puanıdır. Kredi puanınızın belirli bir standart üzerinde olması bankaların en çok dikkat ettikleri kriterdir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların kendileriyle çalışmak isteyen müşterilerini değerlendirmek için kullandıkları bir algoritmik sistemdir. Bu sistemde ödemelerinizin düzenli olması, borç miktarınız gibi sebepler kredi notunuzu etkiler. Kişiler bankaların uyulmasını istediği durumları karşılayamadıkları ve yetersiz kalınan durumlarda kredileri onaylanmaz.

Kredi Puanı Yükseltme

İlk yapmamız gerekenler ilişkimizin sık olmadığı yani kullanmadığımız bankalarla ilişik kesilmeli ve hesapları kapatılmalı. Çünkü boş ve çalışmayan banka hesapları kredi puanımızı olumsuz etkiler. Kredi veya kredi kartı ödemeleri tam ve zamanında yapılmalı. Asgari ödemeler yapmak zamanla kredi puanında olumsuz sonuçlar yaratabilir. İhtiyaçlar karşılığında bir kredi kartı limiti belirlenmeli. Yüksek kredi kartı limitleri düşünülenin aksine olumsuz bir sonuç yaratır. Çalışmakta olunan banka ile sürekli aktif olmak, para transferi sağlamak, ödemeler yapmak kredi puanı artışına etki eder. Eğer takibi düşmüş bir krediniz var ise ödemelerini bitirmiş olsanız dahi düşük limitli de olsa bir kredi kartı sahibi olun ve aktif kullanım sağlayın. Banka hesaplarınızdan faturalarınıza otomatik ödeme talimatları vermek puan artışınıza katkı sağlar. Birden çok krediniz bulunuyorsa bunları tek bir kredi altında toplamak puanınızı arttırır. Ödeme güçlüğü çektiğiniz durumlarda ödemelerinizi geciktirmeyin mutlaka zamanında ödemeye özen gösterin eğer ödeme yapamıyorsanız bankanızla görüşüp borcunuzu yapılandırarak ödemelerinizi bütçenize göre ayarlayabilir ve ödemeleri yaparak kredi puanınıza olumlu sonuç sağlanır.

Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

Ülkemizde kredi puanlarını öğrenmek için çalışan çeşitli firmalar bulunmaktadır. Belirli hizmet ücretleri karşılığında sizlere kredi puanlarınız hakkında gerekli bilgi ve risk raporunu sunarlar. Kredi puanı öğrenme konusunda daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bu firmaların müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

 

Ücretsiz Kredi Sorgulamak İçin Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM