• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Kredi Notu Nedir ?

Kredi Notu Nedir ?

Kredi Notu Nedir

Kredi notu kişi ile banka arasında olan her türlü mali dengelere dayanarak oluşturulan sayısal bir ifadedir. Bankaların müşterilerine kredi vermeden önce kişilerin finansal durumunu incelerken referans aldıkları bir referans notudur. Bankalar kişiye kredi vermeden kredi notuna bakarak risk durumlarını gözden geçirirler. Kredi notu yüksek olan kişiler daha kolay kredi alırlar. Kredi notunun amacı kredi alacak bireyleri riskleri açısından sıraya koymaktır. Türkiye’de kredi notu 0-1900 arasındadır. En ideali 1500-1700 arasındadır.

Kredi Notunu Neler Etkiler

Kredi ve kredi kartı borcunun zamanında ödenip ödenmemesi, sahip olunan hesap ve borç durumu, sık sık kredi kullanıp kullanmamak, devam eden kredi varken başka kredi kullanmak kredi notunu etkiler.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notumuzu yüksek tutmak için öncelikli hedefimiz bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeye gayret göstermektir. Borçlarını düzenli olarak ödeyen kişilere karşı bankalar daha esnek davranırlar. Kredi notumuzu yükseltmek için yapacağımız bir diğer eylem ise kullanmadığımız banka hesaplarını kapatmak olacaktır.

Kredi Notu Öğrenme

İnternet kredi notumuzu öğrenmek için birincil araç olarak kullanılabilir. Ücretsiz olarak findeks üzerinden kredi notumuzu öğrenebiliriz. Findeksin internet sitesi üzerinden kredi notumuzu öğrenebiliriz. İlk sorgulamada ücretsiz sorgulama yapmamızı sağlayan bu site diğer sorgulamalarımızda bizden belirli bir miktar para isteyebilir. Ayrıca kredi notunuzu müşterisi olduğunuz bankalar aracılığı ile banka şubesinden de öğrenebilirsiniz.

Kredi Notunu Hesaplama

Öncelikli olarak kredi kullanacak kişilerin kredi veya kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödemediklerine bakılır. Kredi veya kredi borcunu zamanında ödemeyen kişilerin kredi notu düşük çıkar bu etken çok önemlidir. Bu nedenle kredi ve kredi kartı borcumuzu zamanında ödemeli kredi notumuzu düşürmemeye özen göstermeliyiz aksi takdirde kredi notumuzu yükseltemeyebiliriz. Bir diğer etken ise bankalardan ne kadar sıklıkla kredi kullandığımızdır. Sıklıkla kredi kullanan birinin kullanmaya birine göre kredi notu düşük çıkabilir. Bu durumda kişilerin borçlarını zamanında ödeyip ödemedikleri de dikkate alınır. Kişilerin şu anki borçları da kredi notlarını etkilemektedir. Ayrıca daha önce kredi başvuru yapıp da reddedildiyseniz bu durumda kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM