• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Kredi Kullanmak İçin KKB Notu Kaç Olmalı?

Kredi Kullanmak İçin KKB Notu Kaç Olmalı?

Kredi kayıt bürosu olan KKB genel anlamda bankacılık işlemlerimizi bir araya toplayan, tüm bankalardaki borçlanmalarınızı ve ödeme planlarının rapor ve analiz edildiği bir sistemdir. Artık hayatımızın olmazsa olmazları arasına giren kredi notu birçok alanda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Ana amacı bankaların kredi kartı ve kredilerine ait ödeme dengesinin incelenebildiği bir sistem ortaya koyarak müşterisini tanıma ve değerlendirme yapabilmesidir. Diğer bir tanımıyla kredi geçmişini bankalardan otomatik olarak çeken Kredi Kayıt Büroları (KKB) kredi notunu daha kolay analiz edilmesine aracıdır.

KKB skoru, bankaların kredi kullanmak isteyen müşteriler için kendi oluşumları olan findeks markası aracılığıyla tüm bankalarda yaptığınız işlemler tek bir veri tabanında toplanarak elde edilen 0 ile 1900 arasında verilen bir puan değeridir.

Herhangi bir bankadan kredi çekmek istediğimizde, banka kredi notunuza ulaştıktan sonra yaptığı incelemelerle kredi kullanıp kullanamayacağınıza karar verir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu kredi kullanmak isteyenler için en merak edilen konudur. Kredi kayıt büroları, Findeks ile yaptığı bu hesaplamalar sonucunda 0 ile 1900 arasında bir puan belirliyor.

Findeks’in hesaplamalarına göre müşterilerin geçmiş dönem performansına bakılarak, ileri dönem ödeme performansı tahmin edilmeye çalışılıyor. Burada geri ödeme bakımından yüksek not alan kişilerin ileriki dönemlerde ödeme performansının iyi olacağı tahmin edilerek kredi verilme durumu daha kolay sağlanıyor. Düşük not alanlar ise en riskli grubu oluşturur. Bankalar ile hiçbir ilişkisi olmayan kişilerin ise notu oluşmuyor ve sıfır (0) olarak tanımlanıyor. Ayrıca bazı bankalar ise Findeks’in hesapladığı kredi notunun ek olarak, kendi değerlendirmelerine göre de kredi notu oluşturuyor.

Kredi kartı ya da kredi kullanımı isteyenler için bankanın belirlediği alt sınır her bankaya göre, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişebilir fakat Findeks kredi notu aralıklarının anlamı genel olarak şöyledir:

 • 0-699 En riskli
 • 700-1099 Orta riskli
 • 1100-1499 Az riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

KKB puanı 1000 ve üzeri olanların kredi alması daha yüksek ihtimalle bakılır. Çekeceğiniz tutarında yüksek olması istiyorsanız KBB puanınızın yüksek olması bu anlamda avantaj sağlar. 3 ile 5 bin Türk Lirası için 1000 puan yetebiliyor iken, 20.000 Türk Lirası için 1000 KKB yeterli gelmeyebilir. 1300 ve üzeri KKB kredi talebinizin ret edilmemesi açısından sizin için yeterli olacaktır.

Bazı durumlarda kredi talep edenler için yalnızca kredi puanı da yeterli görülmüyor, bir örnek ile açıklamak gerekir ise 1500 KKB puanınız var ve son bir ay gecikmelerinizden dolayı KKB puanınız 1400 puana gerilemiş olabilir. Banka, bu durumda ödemelerinizde sıkıntı yaşadığınızı düşünerek daha düşük oranda bir kredi limiti çıkarır ve dolayısıyla çok fazla riske girmemiş olur. Buna ek olarak KKB incelemesi sonrası gecikmede gözüken bakiyeleriniz için ödeme yapıldığına dair ödeme dekontları da isteyecektir.

Eğer, çok riskli veya orta riskli grup içerisinde yer alan bir kredi notunuz varsa başvuruda bulunmak için kredi notunuzun yükselmesini bekleyip daha sonra başvuruda bulunmak, daha doğru bir yol olacaktır.

ÜCRETSİZ KREDİ NOTU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM