• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kredi Kartına Taksit Sayısı 12 Aya Çıkarıldı

Kredi Kartına Taksit Sayısı 12 Aya Çıkarıldı

Kredi Kartına Taksit Sayısı 12 Aya Çıkartıldı

Devlet tarafından kredi kartı taksitlendirme işlemlerine kısıtlama getirilmişti. Toplumun nakit olarak alışveriş yapmıyor olması, kredi kartlarına yüklenilmesi ile birlikte oluşan borçların ödenememesi gibi durumları engellemek adına taksit seçeneği kaldırılmıştı. Daha önce cep telefonlarını dahi kredi kartına taksit ile alabilen müşteriler cep telefonlarına taksit seçeneğinin ortadan kaldırılması ile büyük şaşkınlık yaşamıştı. Çünkü cep telefonlarını taksit üzerinden alan müşteriler bunu 12 15 aya kadar bölerek ödemelerini rahatlıkla yapabiliyorlardı. Daha sonra bu taksit sayıları hem 9 ay ile sınırlandırıldı hem de cep telefonuna taksit imkanı ortadan kaldırıldı.

Vatandaşlardan gelen tepkiler, müşterilerin taleplerini nakit olarak karşılayamaması, tek çekim yapıldığında ödemelerde problem ve zorluk yaşanması sebebi ile BDDK yeni bir düzenlemeye gitti. Son günlerde gündemden düşmeyen taksit problemi ile ilgili olarak yeni düzenleme getirilerek bazı eşya alımlarında taksitlerin 12 aya uzatılabileceği aktarıldı. Hazırlanmış olan yeni taslak metnine istinaden eğitim, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde kredi kartı taksit seçeneğinin on iki aya kadar uzatılabileceği kesinleştirildi.

Resmi sitede yayınlanan BBDK’nın yeni düzenlemesi ile birlikte “Banka kart kullanımlarındaki ” yönetmeliğe istinaden eğitim, beyaz eşya ve mobilya sektörlerindeki kart kullanımlarına ait harcamalar on iki taksite kadar izin verilerek, bunun dışında banka ve kredi kartlarıyla yapılacak telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve gıda, yemek, hediye kart ile akaryakıt, hediye çeki ile buna benzer şekillerde herhangi somut hizmet yada mal içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacağı bilgisiyle bazı sektörlerde taksit yasağının hala devam ettiği belirtilmiş oldu.

Resmi Gazete’ye İstinaden

Kredi kartına 12 taksit yasası Resmi Gazete ‘de yayınlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Bundan sonra kredi kartlarından hizmet alımlarınızda 12 ay taksit yaptırabileceksiniz. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte normalde taksit yapılması yasak olan kuyumculuk alışverişlerine dört taksit imkanı gelmiş oldu. Fakat tablet, cep telefonu vb. gibi elektronik eşyalara yine taksit olanağı tanınmadı, tüketici kredilerin de de değişikliğe gidilerek vade 36 ay iken 48 aya çıkıyor.

Yani bundan sonra hizmet ve mal alımınız sonrasında belli bir tutar karşılığı borcun taksitlendirme işlemi ya da ödemeyi ertelemek istediğiniz zamanlar da dahil olmak üzere, kredi kartınız ile yapacağınız alışveriş ile nakit çekimlerde Kredi Kartına Taksit Sayısı 12 Aya Çıkartıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM