• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartları herkes tarafından kullanılan yaygın bir ödeme türüdür. Fakat oluşan kart borçları sonucu ödemelerin üstesinden gelemeyip kart iptaline başvurmak oldukça yaygın bir davranıştır. Bu aşamada bankalar maalesef kredi kartı açtırmak kadar kolay bir politika benimsemiyor. Kartınızın iptalinin sağlanmaması için gereken tüm ikna yollarını kullanırlar. Kredi kartı iptalin önce çok önemli bir husus olan kredi kartı iptali ve kredi kartı kapatma arasındaki farkı bilmekte fayda var.

Kredi Kartı İptal İşlemleri

Kredi kartı çalınması, kaybolması vb. Durumlarda güvenliğiniz için iptal ettirmek en kolay yollardandır. Bu işlemi banka müşteri hizmetlerini arayıp gerekli yönlendirmeleri yaparak çok fazla beklemeden müşteri temsilcisine bağlanıp kartın iptali sağlanır. Alternatif çözüm ise internet bankacılığıdır. Bankanın internet bankacılığı ya da mobil şube kredi kartı sekmesinde “Kredi kartı iptali” seçeneği ile kart iptal edilebilir.

Kredi Kartı Kapama İşlemleri

En çok karıştırılan nokta kart kapama işlemidir. Eğer yukarıda anlatılan kartın kaybolması, çalınması vb. Bir durum ile karşılaşılmadıysa ve kart kullanılmak istenmiyor ise bu aşamada yapılacak işlem kart iptali değil kart kapama işlemidir. Kart bir daha hiç kullanılmak istenmiyor ve gelecek kart ücretleri gibi masraflar çıkması istenmiyorsa dilekçe ile banka şubelerine başvuruda bulunulmalıdır. Bu işlemi bazı bankalar telefon bankacılığı ile de yapmaktadır. Kredi kartı kapama işlemi gerçekleştirebilmek için borcu olmadığından emin olunmalıdır. Eğer borç var ise borç kapanana kadar kart kapama işlemi gerçekleşmez. Her kredi kartı sahibi tek taraflı, 5464 sayılı kanunun 25. Maddesinin 2. paragrafına göre kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.

Kredi Kartı Kapamak İçin Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Kart kapama işlemini internet bankacılığı ya da farklı yollardan yapılamadığı durumlarda banka şubelerine verilen dilekçe ile de çözüme ulaşılır.

  • Dilekçe ilgili banka genel müdürlüğüne yazılmalıdır.
  • Hak olarak sunulan kanunları da belirterek ve kişisel bilgileri ayrıntılı olarak yazıp kapama isteğini bildirerek bir dilekçe yazılabilir.

Kredi kartını kapamamak için bankalar kullanıcıyı caydırıcı tekliflerde sunar. Örneğin “Size 50 TL bonus verelim.” ya da “İstediğiniz tutara kredi kartı limitinizi yükseltelim.” gibi cezbedici tekliflerde bulunarak banka müşterilerini kaybetmemek için bu teklifleri sunarlar. Fakat teklifleri kabul etmeyip iptal olması isteniyorsa gerekli işlemler sonucu borç olmadığı durumlarda kart 1 hafta içerisinde iptal edilir. İşlemler sonucu karta yapılacak tek işlem kırıp atmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM