• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kredi Kartı Harcamalarımı Nasıl Kısarım ?

Kredi Kartı Harcamalarımı Nasıl Kısarım ?

Kredi Kartı harcamaları dönem dönem plansız kullanımlardan dolayı bizi sıkıntıya düşürebiliyor. Buna mahal veren önemli sebeplerden bir tanesi ise bilinçsiz tüketim ve ertelenen harcamalar. Alış veriş ve nakit çekimlerde işimizi kolaylaştıran kredi kartları doğru kullanılmadığı, limit aşımları, ödeme aksaklıkları sebebi ile zor durumlarla karşılaştırıyor. Hayatımızı kolaylaştıran bu kartlar doğru, yerinde ve gerekli durumlarda kullanılması gerekiyor.

Harcamaların Otokontrolü Limit

Kredi kartı harcamalarınızı kısmak istiyorsanız ilk yapılacak iş limitinizi düşürmek ve daha seyrek kullanım sağlamaktır. Elde ettiğiniz gelirin neredeyse birkaç katı fazlası limit ile kullanım sağlarken bunu yapmak pek mümkün değil. Bankanız ile görüşerek limitinizi minimuma indirip harcamalarınızı bu şekilde kontrol altına almanız gerekiyor. Bu şekilde yapılan alışverişlerde harcarken daha sağlıklı karar verebilirsiniz.

Online Alışverişlerinizi Gözden Geçirin

Kredi kartı kullanımını önemli ölçüde arttıran ve hatta teşvik eden bu siteler pratik yoldan alış verişi sağlıyor. İnternetin kolay ulaşılır olması ise bu tip harcamaları ve kredi kartı kullanımını arttırıyor.

Bu şekilde kullanım sağlıyorsanız şayet bir an önce bu alışkanlığınıza dur demeli ve ilk olarak bankanız ile görüşerek kredi kartınızı online alışverişler için kısıtlamalısınız. Bir diğer alternatif ise internet alışverişleriniz için düşük limitli bir kart alarak harcamalarınızı bir nebze olsa da kısmış olursunuz. Bu yöntemle daha ekonomik minimum alışverişlerde sorun yaşama riskinizi en aza indirmiş oluyorsunuz.

Harcamalarınızı kısmaya karar verdikten sonra bu denemelerde sizi engellemiyorsa kredi kartınızı kapatma talimatı vermelisiniz. Bunun yerine daha sağlıklı olan nakit ile alış veriş yapabilirsiniz. Bu sizi psikolojik olarak da harcamalarınızı kısmanıza hazırlayacaktır. Kredi kartı ile ödemeyi erteleyerek çözüm sağlamıyorsunuz aksine size harcamada kolaylık sağlıyor hissi uyandırarak bilinçli tüketici olmaktan çıkarıyor. Nakit olarak almayı iki kez düşündüğünüz şeylerde kredi kartınız sizi kandırmasın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM