• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartının günümüzde çok önemli yeri vardır. Hayatımızı kolaylaştırır, sıkıştığımız zaman ona sarılırız ancak bazen de insanları imkânlarından fazla harcamaya yönlendirir. Kredi kartı borcunun asgari tutarı ödenmezse neler olabilir sizlerle paylaşacağız.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse

Kredi kartı ekstreniz kesildikten 9 gün sonrası son ödeme tarihinizdir. Son ödeme tarihini geçtiğiniz takdirde her hangi bir yasal veya idari takip olmaz, ancak son ödeme tarihini bir gün dahi geçseniz kredi notunuza etki edecektir. 2. hesap kesim tarihiniz geldiğinde bir önceki ekstreniz ödenmemiş ise yeni ekstrenize gecikme zammı eklenecektir ve yeni asgari ödeme tutarı belirtilecektir. Asgari tutarı yine ödemeyip diğer bir hesap kesim tarihine girerseniz, banka sizi sürekli arayarak yasak takip başlatılacağını bir an önce ödeme yapmanız gerektiğini belirtecektir. Ancak avukata intikal etmesi ve icralık olması için yasal süre henüz dolmamıştır. 2. ekstre döneminin son ödeme tarihine kadar ödemezseniz, kartınız kullanıma kapatılır. Kartınızda limit olsa da alışveriş yapamazsınız. 3. kez ekstreniz kesildiği son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekmektedir.

Bu dönemde de ödeme yapmazsanız eğer banka sizi arayıp 7 gün verecektir. 7 gün içerisinde ödeme yapmamanız durumunda icra takibi başlayacaktır. Banka mal varlığınıza veya gelirinize el koymak için yasal süreçleri başlatacaktır. Bu durum sizi artık zor durumlara sokmaya başlayacaktır. Kara listeye alınmış olacaksınız ve 5 yıl boyunca borcunuzu ödeseniz bile hiç bir bankadan kredi kartı veya kredi talebinde bulunamazsınız. Özetlemek gerekirse kredi kartı borcunuzu 97 gün içerisinde ödemezseniz yasal takip başlar. Bazı bankalarında kolay ödeme sunduğu gerçeği de vardır. Banka yetkilileri sizi arayarak ayda ne kadar ödeyebileceğinizi sorarlar ve düşük faiz oranıyla aylık kendi belirlediğiniz tutarı bankaya her ay ödeme yaparsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM