• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Kredi İçin Kimler Kefil Olabilir ?

Kredi İçin Kimler Kefil Olabilir ?

Bankaların insanlara kredi vermek için uyguladığı kredi notu, gelir belgesi gibi bir kaç kuralı vardır. Bu kurallardan birisi de kefil göstermektir. Bankalar Olası bir durumda kredi sahibinden borcunu tahsil edemediğinde o borçtan kefil olan kişiyi sorumlu tutacaktır. Bankacılık sisteminde bu duruma kefalet sistemi denir.

Banka Kefili Nedir?

Bankalar kredi verecek olduğu kişiye çok dikkat ettiği gibi onun kefilini de dikkatli seçer. Yani bu demek oluyor ki herkes kredi için kefil olamaz. Bunun belli başlı bazı kuralları vardır. Örneğin kefil olmak için daha önceden haciz ve icra durumlarıyla karşılamamış olmanız gerekmektedir.

Kefil Olmanın Şartları Nelerdir?

Bir kişi kredi çeken arkadaşına, annesine, babasına veya başka bir tanıdığına kefil olmak istiyorsa öncelikle 18 yaşını doldurmuş bir birey olması gerekmektedir. Daha sonra önceden herhangi bir icra ya da haciz durumu yaşamamış olmalıdır. Gelir durumu çekilecek olan kredi miktarını karşılamalıdır. Kurum garantisi altında çalışmak ve buradan düzenli olarak maaş almak da bankanın koyduğu şartlar arasındadır. Bununla beraber BAĞ-KUR’a kayıtlı olmak, Ticari ve Sanayi odasında kayıt bulundurmak gerekmektedir. Aynı zamanda emekli, çiftçi gibi BAĞ-KUR’la ilişiği bulunmayan kişiler de kefil olabilirler

Kefil Olma Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bir tanıdığınızın kredisine kefil olmuşsanız ilerleyen dönemlerde kendiniz kredi almak istediğinizde bankalar size olumlu bir cevap vermeyecektir. Aynı zamanda gelir durumunuzun kefil olduğunuz kredinin miktarını karşılaması mutlaka gerekmektedir. Çünkü olağanüstü bir durum da o borç size kalabilir ve eğer ödeyemezsiniz kredinin sahibi ile birlikte siz de kara listeye düşersiniz. Hiçbir şekilde kredi sahibi ve kefili ödeme yapamazsa icra ve haciz yoluyla borcunuz tahsil edilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM