• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır ?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır ?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Tüm bankalar, müşterilerin kredi taleplerinde değerlendirme ölçütü olarak kredi notunu baz alırlar. 1999 yılında dokuz bankanın bir araya gelmesiyle kurulan Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ), anlaşmalı olduğu bankaların müşterilerinin bilgilerinin veri tabanında barındırarak, bu bilgileri belirli ölçütlere göre puanlandırarak bir sisteme çevirir. Kredi notunun, kredi talebi üzerinde önemli bir etkisinin olduğunu göz önüne alındığında, mevcut puanın kredi talebini karşılayacak nitelikte olmalıdır.

Kredi Talebi İçin Kredi Notu

Kredi talep etmek için belirli bir seviyede bulunması gereken kredi notunun, talep edilen tutar üzerinde etkisi fazladır. Bunları sıralamak gerekirse; 1-699 arasındaki puan kötü puan olarak değerlendirilir ve bu puan aralığında bulunan müşterinin kredi talebine olumlu cevap verilmez. Kefil olması halinde 699 ile 1100 arasında puanı bulunan müşterinin kredi notu olumlu karşılanır. 1500 ile 1750 arasında kredi notu bulunan müşterinin kendi başına, kefile ihtiyaç duymadan kredi çekme ihtimali yüksektir. 1750 ve üzerinde puanı olan kişinin durumu risksiz gruba girer ve kredi çekmesinde hiç bir sakınca görülmez, talep ettiği tutar kendisine sunulur. Kredi talebinde bulunmak için KKB tarafından standart ölçülerle belirlenmiş kredi notunun istenilen seviyede olması şartı vardır.

Kredi Notunu Yükselten veya Düşüren Etkenler

Hiçbir banka ile çalışmamak olmak, kredi notunu sıfır olarak tanımlar. Bir kredi kartı alarak 5-6 ay kullanarak, ödemelerin aksatılmadan düzenli yapılması halinde, kredi talep edilecek seviyeye ulaşılır. Temin edilen kredi veya kredi kartı ödemelerinde yaşanan gecikmeler kredi notunu olumsuz etkileyerek, notun düşmesine neden olur. Zamanında yapılan her ödeme kredi notunun artmasını sağlar. Kredi kullanım yoğunluğu, geçmiş dönemlere ait ödeme alışkanlıkları, ödemesi tamamlanan krediler ve kredi başvuruları, kredi notu üzerinde etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM