• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verilir ?

Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verilir ?

Son yıllarda inşaat sektöründeki gayrimenkul sayısındaki artış aynı oranda da dairelere olan talebi arttırdı. Durum böyle olunca insanlarda en azından bir daire alabilmek için mevduat açığının kapamanın yolunu arıyor. Günümüzdeki konut kredi oranlarındaki azalış insanları kredi çekmeye yönlendiriyor. Fakat alınacak gayrimenkulün tamamı konut kredisi olarak tahsil edilemiyor.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu bununla 27 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de ilgili bir yönetmelik yayımladı. Yönetmelik tarihi itibariyle konut kredisinin talep edildiği banka ekspertizi konutu kendi ölçütlerine göre değerlendirerek bir değer biçiyor. Banka da ekspertiz tarafından biçilen değerin %80’i kadarını müşteriye kredi olarak veriyor. Örneğin, ekspertiz tarafından 100.00 TL değer biçilen konuta, banka 80.000 TL’si için kredi veriyor.

Ekspertizin Biçtiği Değer Düşük Olursa Ne Olur?

Ekspertizler konut alıcısı veya da konut satıcısının fikrine göre konuta değer biçmemektedirler. Bu şekilde hareket eden ekspertizler müşterinin krediyi ödemesinde problem yaşaması halinde bankayı zor durumda bırakıyorlar.

Ekspertizin konuta biçtiği değer ile konut alıcısının konut sahibi ile anlaştığı tutar her zaman birbiriyle uyumlu olmuyor. Örneğin, konutu 150.000 TL’ye almaya konut sahibi ile anlaştınız. Daha sonra kredi için başvurdunuz bankanın ekspertizi konutu inceledi. İnceleme sonucu düşünülen değerden daha düşük bir değer olan 120.000 TL fiyat verildi. Böyle bir durumda banka, müşteriye 96.000 TL konut kredisi veriyor. Müşteri de aradaki 54.000 TL farkı kendi imkanlarıyla kapatmaya çalışıyor.

Ekspertizin Verdiği Değer

Ekspertiz değeri, genel olarak banka tarafından konuta biçilen fiyattır. Banka ekspertizi satın alınmak istenen konuta gelerek konutun temel ihtiyaçlarının olup olmadığını, konutun ne kadar merkezde olduğu, sosyal şartların ne kadar sağlandığı ve emlak piyasasının şartlarını da göz önüne alarak bir değer biçiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM