• DOLAR
  3,8687
  % -0,16
 • EURO
  4,5450
  % -0,58
 • ALTIN
  160,6936
  % -0,15
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma

Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma

Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma

Ülke ekonomisinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve piyasa hareketlerine bağlı olarak değişen faiz oranları bankalar arasında da farklılık gösteriyor. Tüketiciler kullanmış olduğu konut kredilerini başka bankaya taşıma hakkına kanunen sahiptirler. Bu nedenle konut kredisini başka bankaya taşıma işlemi; tüketicilerin vade sayısını değiştirmek istemeleri ve güncel faiz oranıyla kredilerini ödemek istemeleri amacıyla günümüzde yoğun olarak kullanılıyor. Taşıma işleminin birtakım şartları ve izlenmesi gereken aşamaları bulunuyor.

İzlenecek Aşamalar

Mevcut bankadan toplam borç tutarını içeren kapama yazısı alınıyor. Kapama yazısında belirtilen tutarın ödenmesi halinde 1. derecede yer alan konut ipoteğinin fek edileceği taahhüt edilir. Yeni banka ise 2. dereceden ipotek tesisi için söz konusu mülke gayrimenkul değerleme uzmanı gönderiyor. Ekspertizi yapılan konutun piyasa değerinin %80’ine kadar kredi kullandırılabilir. Tabi bu oran müşterinin ekonomik durumuyla da alakalı olarak banka insiyatifinde belirleniyor. Yeni banka tarafından 2. derece ipotek tesis işlemi gerçekleştirildikten sonra teminatları alınmış olan kredi tutarı ilk kredinin kapanması amacıyla eski finans kuruluşuna transfer edilir. Eski finans kuruluşunun 1. derece ipoteği fek etmesi sonucu yeni finans kuruluşunun ipoteği 1. dereceye çıkıyor. Transfer sürecinde bankadan bankaya ufak farklılıklar olabilmektedir.

Avantajları Ve Dezavantajları

Düşen faiz oranıyla yeniden yapıldığından ilk bakışta avantajlı gibi görünse de işlem için ek masraflar söz konusu olabiliyor. Bunlar; eski bankanın talep edeceği erken ödeme ücreti, ipoteğin fek ücreti, yeni bankanın talep edeceği ekspertiz ücreti, dosya masrafları olarak sıralanıyor. Üstelik piyasada yaşanan değişiklikler veya çevresel etmenler nedeniyle gayrimenkulün değerinin değişmesi sonucu ek teminat talebi de doğabiliyor. Ancak tüm bunlara rağmen faiz oranlarındaki düşüşler sonucu konut kredisini başka bankaya taşıma işlemi ile ciddi karlar elde edilebilmektedir. Tabi kredi kullanan kişinin kapsamlı araştırma ve hesaplama yaparak karar vermesinde fayda var.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM