• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Konut Kredisi Başvuru Sürecinin Kilit Noktası Ekspertiz Raporu

Konut Kredisi Başvuru Sürecinin Kilit Noktası Ekspertiz Raporu

Konut Kredisi Başvuru Sürecinin Kilit Noktası Ekspertiz Raporu

Yatırım olarak ev almayı tercih eden insanların çoğu desteği konut kredilerinde buluyor. Alınacak konutun eksper değerinin %80 ine kadar kredi imkanı tanıyan bankalar bu süreçte müşteri ve konut ile ilgili oldukça detaylı bir araştırma gerçekleştiriyor. Müşteri almak istediği konutun tapu fotokopisi, gelir beyanı ve talep ediliyorsa kefil bilgileriyle birlikte bankaya ilettiğinde başvuru başlatılmış oluyor.

Ekspertiz süreci 

​​​​Ekspertiz, evin gerçek değerinin belirlenmesi için uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma sürecidir. Evin bulunduğu konum, ulaşım imkanı, oda ve banyo sayısı, yapım aşamasında kullanılan malzeme, depreme dayanıklılığı gibi durumlar gerçek değerin biçilmesi için göz önünde bulundurulan kıstaslardır. Başvuru aşamasında elbette ilk olarak müşterinin kkb skoruna bakılır. Eğer kefil istendiyse kefilin de kredi geçmişi banka için önemlidir.

Konut kredisi, araç kredisi ya da yüklü miktarda ihtiyaç kredisi kullanımı bulunan kişilerin kefilliği kabul edilmeyebilir. Eğer tüm konularda banka onayı veriliyorsa kredi kullanımı için geriye eksperin bankaya sunacağı rapor kalır. Yapılan başvuruyu takip eden birkaç gün içinde banka tarafından alınmak istenen eve eksper yönlendirilir. Eksper bu kıstasları göz onunda bulundurarak evin gerçek değerini bankaya beyan eder. Bu değer belirlendikten sonra %80 i kredi olarak müşteriye kullandırılır.

Eksper Bedeli Düşük Çıkarsa

Bazen konutun eksper değeri beklenenden düşük çıkabilir. Eğer müşteri için bu bedel yeterli değil ise artı olarak aynı bankadan ya da farklı bir bankadan ihtiyaç kredisi ile de desteklenebilir. Tabi bu durumda toplam kredi ödemeleri müşteriyi zora sokacak şekilde olmamalıdır. Ayrıca eksper bedeli belirlendikten sonra kullandırılacak kredi tutarının taksitleri hane gelirini aşmamalıdır. Bu durumda banka tarafından artı olarak kefil de talep edilebilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM