• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Kkdf Nedir Nasıl Hesaplanır?

Kkdf Nedir Nasıl Hesaplanır?

Kkdf Nedir Nasıl Hesaplanır?

KKDF Kredi Kaynak Destekleme Fonu’nun kısaltılmış halidir. Araç kredisi ile ihtiyaç kredisinin anapara ile faiz kur farkının üstünden %15’i kadarını tahsil eden Kredi kaynak destekleme fonu’dur. Fakat konut kredisinde aynı şey geçerli değildir. Yani konut kredisinde Kredi Kaynak Destekleme Fonu bulunmamaktadır.

(Kredi Kaynak Destekleme Fonu) KKDF, 15 / 08 / 2014 tarihinden evvel %10 olarak tahsil ediliyordu. 15 / 08 / 2014 tarihinde tüketici kredileri için belirlenen oranı resmi gazete tüketici %15 olarak açıklanmıştır. Bunun dışında ticari kredilerde uygulanan %3 oranındaki KKDF belirtilen tarihten itibaren kaldırılmıştır.

KKDF Nasıl Hesaplanır? 

Örneğin; KKDF (Kredi Kaynak Destekleme Fonu) hesabı yapılırken faiz oranı baz alınmaktadır. Taşıt veya ihtiyaç kredisi için %2.0 faiz oranındaki kredi kullandığınızı düşündüğünüzde bu oranın %15’i KKDF olduğunda %30’dur.

Faiz oranına bu oran eklendiğinde kullandığınız taşıt ya da ihtiyaç kredisine dahil edilir ve aylık olarak belirlenen taksit tutarlarını kredinizi geri ödeme raporunda takip edebilirsiniz. Taşıt ve ihtiyaç kredilerinde KKDF dışında yansıtılan diğer bir bedel ise BSMV’dir.

BSMV Nedir?

Banka Sigorta Muamele Vergisi’nin kısaltılmış hali BSMV’ dir. Eğer kredi kartınızı ya da kredili mevduat hesabınızı kullandıysanız aylık olarak tarafınıza yansıtılan bir diğer ücret ise banka sigorta muamele vergisidir. Ödemeleriniz devam ettiği sürece bu ücret tarafınıza yansıtılmaya devam edilecektir. Bsmv Merkez Bankası talimatına istinaden kredilendirme işlemlerinden dolayı oluşan vergi tutarını müşterilerden tahsil etmiş olduğu vergi türü olarak tanımlanabilir.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Kredilerin tamamı hesabınızdaki anapara, vergi ve faizlerden oluşmaktadır. Bankalar da aylık faiz ve anapara miktarı farklılık gösterirken BSMV aylık olarak değişiklik göstermeyip faiz oranınızın %5’i olarak uygulanmaktadır.

Araç Kredisinde %15 Kkdf uygulanır. İhtiyaç Kredisinde %15 Kkdf uygulanır.

Araç Kredisinde %5 Bsmv uygulanır. İhtiyaç Kredisinde %5 Bsmv uygulanır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM