• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Kartel Faizi 12 Banka Hangileridir?

Kartel Faizi 12 Banka Hangileridir?

Kartel Faizi 12 Banka Hangileridir?

Rekabet Kurulu 12 bankanın 21.08.2007 ve 22.09.2011 tarihleri arasında kredi kartı, kredi ve mevduat hizmetlerinde kartel oluşturduğunu tespit etmiştir. Bu bankalar;

 1. Akbank
 2. Denizbank
 3. Finans Bankası
 4. HSBC Bank
 5. ING Bank
 6. Türk Ekonomi Bankası
 7. Türkiye Garanti Bankası
 8. Türkiye Halk Bankası
 9. Türkiye İş Bankası
 10. Türkiye Vakıflar Bankası
 11. Yapı ve Kredi Bankası
 12. Ziraat Bankası

Kartel Bankalar Tüketiciyi Nasıl Zarara Uğratmıştır?

Rekabet Kurulu’na göre, konut kredilerinde 0,15, ihtiyaç kredilerinde 0,10, taşıt kredilerinde 0,5 oranında ortak faiz artırımı yapılmıştır. Tüketiciler çektikleri kredilerde yüksek faizler yüzünden fazla ücret ödemişlerdir.

Mevduat ve kredi kartları ile diğer kredilerin faizlerinde ise net bir tespit yapılamamaktadır.

Tazminat Davası Nasıl Ve Nerede Açılır?

Tüketiciler 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında bu kartel bankalardan mevduat, kredi ve kredi kartı hizmeti almışlarsa, 3 kat tazminat davasını açma hakkına sahiptirler. Tazminat davası, sonradan atanacak olan bilirkişilerce tüketicinin zararı hesaplanacağından mutlaka “belirsiz alacak davası” olarak açmalıyız. Tüketiciler bir avukattan yardım almalı veya hukuki danışmanlık talep etmelidirler. Dava dilekçesinde “4054 numaralı kanunun 58. maddesine dayanarak zararın 3 katı kadar tazminat” talebi olmazsa, sadece zarar miktarı tazmin edilecektir.

Banka müşterilerinin davayı açabilmesi için 10 yıllık zaman aşımı süreleri vardır. Kullanılan kredi, kredi kartı masrafları, mevduat hesabı gibi işlemleri net olarak belirlenmelidir. Zarara uğrayan tüketicilerin yargı yoluyla zararlarını tazmin edebileceklerinin duyurulmasından sonra çok sayıda başvuru yapılmıştır. Kartel bankaları 1.1 Milyar TL’lik tazminat ödemeleri yapmışlardır. Tazminat davası masrafsız ve harçsız olarak açılabilmektedir. Avukatınızdan ve hukuk danışmanlarından detaylı bilgileri ve ödenmesi gereken nispi harç miktarlarını öğrenebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM