• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kart Kullanımı Ve Türkiye Kredi Kartı

Kart Kullanımı Ve Türkiye Kredi Kartı

Kart Kullanımı Ve Türkiye Kredi Kartı

Kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Bu durumda bilinçli / bilinçsiz birçok kişi kredi kartı kullanmak için başvuru yapıyor. Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye’de ortalama 22 milyon kişi kredi kartı kullanıyor. Yani yaklaşık 54,4 milyon kredi kartı kullanılmakta. Bu hesaplamalara göre her 5 erginden birisi kredi kartı sahibi. Peki, kredi kartını alıp kullanmak bu kadar kolayken ödemeyi nasıl gerçekleştiriyoruz?

Asgari Ödeme Nedir?

Bildiğiniz üzere taksitli ve peşin ödeme fırsatlarını sunan kartlar gelir durumumuza göre tayin ediliyor. Yaptığınız harcamalar genellikle aylık periyodik şekilde faturalandırılıyor. Bu sonuca göre dönemlik borcunuzun tamamının ödenmesi ya da asgari düzeyde ödenmesi isteniyor. Peki, asgari ödeme ne kadar faydalı? Kredi kartınızın aylık borcunun belli bir yüzdeliği (bu değişebilir) sizin en az ödeme tutarınızı belirler. Bu tutar, bankalardaki iyi halinizi korumaya yetecek kadardır. Fakat bu tekrarlanırsa aşamalı şekilde size yaptırım uygulanacaktır.

Nasıl Hesaplanır?

Asgari ödeme tutarı, kart limitine göre değişmektedir. Bu kurallar yönetmelikle belirlenmiş olup bütün bankalarda uygulanmaktadır. Yönetmeliğe göre: 15.000 TL limitli bir kartın asgari ödeme oranı %30 olarak hesaplanmıştır. Yani sayısal olarak bakacak olursak: 1.000 TL borcunuz varsa aylık en az ödeme tutarı (asgari ödeme) 300 TL olmalıdır. 15.000 – 20.000 arası limite sahip kartlar için asgari ödeme oranı %35 olarak belirlenmiştir. Yani aylık 20.000 TL borcu olan bir kartın ödenmesi gereken en az tutarı 7.000 TL olmaktadır. Bir diğer limite göre yani 20.000 TL üzeri limiti olan kartlarda asgari ödeme oranı %40 olarak belirlenmiştir. Yine hesaplayacak olursak: 30.000 TL borcu olan bir kartın en az ödeme tutarı 12.000 TL olmaktadır.

Toparlayacak olursak:

  • 0-15.000 TL limitli kartlar için asgari ödeme oranı %30
  • 15.000-20.000 TL limitli kartlar için asgari ödeme oranı %35
  • 20.000 ve daha fazla limitli kartlar için asgari ödeme oranı %40

Unutmayın! Bir yıl içerisinde 3 defa asgari tutarın altında ödeme yaparsanız kartınız tüm borcu ödeyene dek limit artışı ve nakit çekime kapatılacaktır. Bu da bankadaki notunuzu etkileyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM