• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim ?

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim ?

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim

Günümüz dünya düzeninde finansman bireylerden şirketlere, zenginden fakire, gençten yaşlıya herkesin ihtiyacı haline geldi. Tüketim toplumu olmanın getirmiş olduğu bu düzen tüm gelişmiş ve az gelişmiş dünya ülkelerinde aslında ciddi bir sorun. Global ve yerli finansman sahipleri belli getiriler karşılığında finansal ihtiyacı olan birey ya da tüzel kişilere faizli ya da faizsiz krediler sağlarlar. Kredilerin geri ödenmesini de teminat altına almak isterler.

Banka Ya Da Finans Kuruluşu Krediyi Vermeyi Nasıl Göze Alır

Bir miktar finansmana ihtiyacınız var ve onu satın almanız gerekiyor. Bankaya veyahut finans kuruluşuna başvurduğunuzda, öncelikli olarak daha önce bankalar ve finans kuruluşlarındaki geçmiş hareketlerinize bakılır eğer yok ise sizden bir takım bilgiler istenir. Aylık net kazancınız, gayrimenkulünüz var mı ya da motorlu taşıtınız gibi sorularla banka kredinin geri ödeneceğini garanti altına almak ister. Aslında kendi açısından riski olabildiğince minimize etmeye çalışmaktadırlar. Bazı durumlarda kefil ile size kredi verebilirler ya da. Kara listede iseniz ne yapsanız kredi alamazsınız.

Kara Liste Nedir

Aslında Kara Liste diye bir liste yok. Daha önceden finansal işlemler yapmış ve borcun geri ödemesinde zorluk yaşadı iseniz gecikmeler varsa bu sizin için olumsuzluk oluşturmaktadır. Gecikmelere rağmen ödemeleriniz yapıldı ise yine de kredi kalabilirsiniz. Ancak temerrütte düşmüş iseniz yani 3 ay taksitleri ödemeyip icralık oldu iseniz ya da böyle birine kefil oldu iseniz o zaman banka için artık verimsiz bir müşterisinizdir.

Kara Listede Misiniz?

Bunu öğrenmek artık çok kolay; Birkaç yolu bulunmakla beraber internet bağlantısı olan herkes findeks üzerinden kredi notunu ve sicilini görebilir. Takibe alınan krediniz var ise notunuz olmayacak ve hayali kara listede olacaksınız. Diğer öğrenme yolu banka personelinden rica etmek ya da düşük miktarlı bir başvuru yapmanız olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM