• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kaldıraç Nedir? Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Bir finansal sistemlerde yatırımcı olan kişilerin daha büyük roller almasına ve daha az bir sermaye kullanarak daha büyük işler başarmasına olanak veren sisteme kaldıraç denir. Bu kaldıraç tanımı fen ve teknoloji dersindeki gibidir. Fen ve teknoloji dersinde de daha az güç harcayarak çok daha fazla yükü kaldırmaya yarayan alete kaldıraç denilmektedir. Finansal sistem içindeki kaldıraç ise bunun gibi az maliyetle çok kazanç elde etmeye yarayan bir sistemdir.

Kaldıraç Oranı Nedir?

Piyasanın vermiş olduğu kaldıraç oranı her ülke için farklılık göstermekle beraber Türkiye için bu değer 1:100 dür. Yani 1000 dolar kullanılarak 100 bin dolarlık işlem yapılabilir. Yatırım yapan kişinin isteği doğrultusunda sermayenin belli bir kısmı ile 100 katı kadar büyük bir yatırım yapılabilir.

Kaldıraç Kullanımı Sırasında Temel Kural Nedir?

Kaldıraç kullanımında temel kural kaldıraç sisteminden yararlanılarak doğru stratejilerin kullanılması ve yüksek kâr fırsatlarının yakalanmasıdır. Bunun yanında yüksek risk almak ve yanlış strateji kullanmak aynı şekilde finansal risk oluşturmaktadır. Bu riskleri ortadan kaldırmak için yatırım yapan kişinin etkin teminat yöntemini kullanması ve riskleri en aza indirmesi gerekmektedir.

Kaldıraç İşlemi Nasıl Yapılır?

Kaldıraç hesabı yapılırken önemli olan şeyler pozisyonun büyüklüğü yani, birim fiyat ile miktarın çarpımı ve pozisyonun teminatıdır. Kaldıraç hesabı yapılırken bu pozisyon büyüklüğü ile pozisyon miktarı çarpılır ve bulunan sonuç kaldıraç hesabı olur.

Kaldıraç Kullanımının Avantajı Var Mıdır?

Kaldıraç kullanımının avantajı şudur ki 1600 dolarlık bir yatırım yapan kişi kaldıraç kullanmadan yine 1200 dolarlık bir yatırım yapabilir. Kazanç ve zarar 1600 dolar üzerinden hesaplanır ve yüzde birlik bir yükseliş sonunda kazanç 16 dolar gibi bir sonuç verir. Bu sonuç kaldıraç kullanımında ise 1:100 lük kaldıraç ile yüzde birlik bir yükseliş sonrasında 1600 dolar gibi bir sonuca çıkabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM