• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar kredi verirken geri alabilecekleri oranlarda kredi vermeyi tercih ederler. Bu nedenle sizin geliriniz üzerinden hesaplama yapıp maaşınızın 3’de 2’sini aylık ödemenize denk gelecek krediyi hesaplar. Bu nedenle maaşı düşük olan kişilerin yüksek miktarda kredi çekmesi pek mümkün değildir.

İpotek 

Maaşınız düşük ama yine de yüksek miktarda krediye ihtiyacınız var ise bu gibi durumlarda ipotekli kredi kullanabilirsiniz. İpotek size ait bir taşınmazın üzerine banka tarafından borcunuza karşılık satışının durdurulması demektir. Borcunuzu bitirmediğiniz sürece taşınmazınız sizindir ancak satış işlemi yapamazsınız. Borcunuz ödenmediği takdirde icra yolu il taşınmazınız satılarak borcunuza karşılık kısmı bankaya diğer kısım ise size verilir.

İpotekli Bireysel Kredi

İpotekli bireysel kredi bir teminat karşılığında verilen ve gerçek kişilerin kullandığı bir kredi türüdür. Bankalar özellikle yüksek tutarlı krediler için bu kredi türünü kullanırlar.

İpotek Kredisi Şartları

İpotek kredisi almak için kredi kullanacak kişi üzerine mesken tapusu olması gerekmektedir. Ticari taşınmazlara bireysel kredi için ipotek koyulmamaktadır. Ticari taşınmazlara ticari kredi kullananlar için işlem yapılmaktadır. Eğer üzerinize mesken tapusu mevcut ise artık ipotekli bireysel kredi kullanabilirsiniz.

Öncelikle bankaya kredi başvurunuzu yaparsanız burada ne kadar kredi kullanabileceğiniz meskeninizin değeri ile alakalıdır. Başvuru sonrası banka meskeninize eksper gönderir ve meskeninizin değerini belirler. Yasal olarak değerinin % 80’nine kadar kredi kullanabilecekken bankalar genelde % 50′ si oranında kredi verirler. Krediniz onaylanıp eksper fiyat belirlemesi yaptıktan sonra tapuda meskeniniz üzerine ipotek koyulur. İpotekli kredilerinde İpotek bedeli, eksper ücreti sigorta bedeli gibi masrafları vardır. Kredi oranları genel olarak konut kredisinden biraz yüksektir. İpotekli kredi kullanımında kredinin % 5′ oranında olan BSMV’den (Banka sigorta muameleleri vergisi) muaf olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Iyi günler,

  Benim adim Susan James, mutlu borçlanma link PLC’nin CEO’uyum. Elverisli bir yerde% 3 kredibilite kredisi verdigimizden emin olmak isterim. Simdi basvurunuzu gönderin. Sartlar ve kosullar geçerlidir, lütfen sirketin e-posta hesabi yoluyla sirket yöneticisine basvurun. (Happyloanlink@outlook.com)

  http://happyloanlink.yolasite.com/

  TESEKKÜR EDERIM!!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM