• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Çıkar Mı?

İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Çıkar Mı?

İcradan Alınan Evlere Konut Kredisi Çıkar Mı?

İcra dairesinde, satışa çıkarılan gayrimenkuller, farklı yollarla icra dairesine ulaşmaktadır. İcraya düşen bu gayrimenkuller, icraya düşme sebepleri şunlardır: Bankadan, ipotek, karşılığı çekilmiş olan kredilerin çeşitli sebeplerden dolayı ödenmemesinden kaynaklanan durumlar. Tüketicinin, başka kişilere olan borçlarını ödememesi halinde haciz işleminin başlatılmasın dan kaynaklanan durumlar. Miras, davalarında ortak bir, malvarlığı için ortaklardan birinin devam etmekte olan ortaklıklarını, sonlandırmak için açtığı davalardan kaynaklanan durulardır. Bu üç durumda da yapılmak istenilen borçları olan kişilerin, borçlarını ödemesini amaçlamaktadır.

Taşınmazların Açık Arttırma Yoluyla Satılması ​​​​​​

Yukarıdaki herhangi bir sebepten dolayı icraya düşmüş taşınmazların satışları şu şekilde gerçekleşmektedir: Satış, işleminin gerçekleşe bilmesi için ihaleye katılmak isteyen kişilerin taşınmazın değerinin %20’sini teminat amaçlı nakit olarak ödemesi gerekmektedir. Taşınmaz, açık arttırma yoluyla satışa çıkartılır ve taşınmaza, en yüksek fiyatı veren kişiye tahsil edilir. Yapılan bu ihaleye 7 gün içerisinde itirazda bulunulabilir. İhaleye katılan kişilerin ihalede, usulsüzlük yapıldığını bildirerek ya da tapu üzerindeki, başka hacizlerden, kaynaklanan nedenlerden dolayı satışın yapılmasına itirazda bulunarak ihalenin feshi, davası açılabilir. Bu 7 günlük süre zarfında ihalede, yapılan satışa herhangi bir sebepten dolayı itiraz edilmezse ve satış gerçekleşirse ihaleyi alan kişi taşınmazın, geriye kalan parasının %80’ini 10 gün içerisinde getirmesi gerekmektedir.

Bankalar İcradan Alınan Evlere Kredi Verir mi?

Normal şartlarda bankalar, konut kredisi için tapuda satış işlemleri ve ipotek koyma işlemleri aynı anda yapmaktadır. Fakat icradan alınan evlerin alınması takdirde geçen süre zarfında sürecin işleyişine bakıldığı zaman bankanın, konut kredisi için talep etmiş olduğu şartlarla ve koşullarla uyuşmadığından dolayı bankalar, icradan alınan evler için konut kredisi vermemektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM