• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
İcra İflas Kanunu Nedir? Neleri Kapsar ?

İcra İflas Kanunu Nedir? Neleri Kapsar ?

Anayasamızda devletimiz tarafından oluşturulmuş ceza işlerini, hukuk işlerini, anlaşmazlıklarını düzenleyen, alacak verecek anlaşmazlıkları, iş hukukundaki anlaşmazlıklar vb. daha birçok alanda kamu düzeninin korunması için düzenlenen ve uygulanan kanunlar bulunmaktadır. Bu kanunları toplu olarak incelemek mümkün değildir. Hepsini ince ince detaylı olarak incelemek gerekmektedir. Örnek verecek olursak günümüzde yargılama yapan hakimler bile Anayasamızdaki tüm kanunların hepsine hakim değildir. Çünkü çok detaylı ve geniş konulardır.

İcra İflas Kanunu

İcra İflas Kanunu şimdiki makaleye sığdırmak imkânsızdır. Çok geniş bir kanunu olup detayları bulunmaktadır. Kanun düzenlenme amacı alacaklı ve borçlu arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve yapılacak işlemlerin hangi esaslar içinde yapılacağının düzenlenmesi olarak hukukta geçer.

İcra İflas Kanunu Kapsamı

Alacak verecek davalarında işlemlerin hangi hukuk kurallarına göre yapılacağının, bu işlemler yapılırken hangi süre içerisinde hangi işin yapılacağının, bu süreci yaparken itiraz mekanizmasının nasıl işlemesi gerektiğinin, iflas sürecinin dönemlerinin nasıl işlendiği, satış işlemlerinin nasıl olması gerektiği, haciz işlemlerinin usulleri, harç miktarlarının belirlenmesi gibi konular İcra İflas Kanununun içerikleri arasında yer almaktadır.

Hayatımızda İcra İflas Kanunu

Genel olarak hayatımızın çoğu alanında bu kanunu bilmeden kullanırız. Çünkü özetle İcra İflas Kanunu alacak verecek konusudur. Bu da günümüzde herkesin tecrübe sahibi olduğu bir alandır. Günümüzde banka borçları, çek ve senet vb. gibi çektikleri parayı ödeyemediğinden insanlar alacaklı borcunu alamadığı için borçlu borcunu ödeyemeyeceği için bu alan ile tanışırlar. Normal şartlarda güçlü güçsüzü yener. Ama devletin bu İcra İflas Kanunu sayesinde bu kural değişmiştir.

Günümüz Şartlarında Tanımı

Alacaklı olanların devlet gücü yardımıyla alacaklarını nasıl alabileceklerini düzenleyen bir hukuk dalıdır. Mahkeme tarafından verilen emri yerine getirmeyen borçluya karşı alacaklıya devlet gücünden yardım isteme hakkı tanıyıp mağdur olmasını önlemiştir. Buna hukuk dilinde cebri icra denir. Devletin cebri icra organları icra müdürlükleridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM