• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder mi?

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder mi?

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder mi?

Hayat Sigortası Sözleşmesinde Neler Olduğu Önemli

Hayat sigortası mecburi olmamakla beraber finans uzmanları tarafından genellikle yaptırılması tavsiye edilir. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak kişinin lehine bir durumdur. Kredi borcu devam ederken vefat edilmesi durumunda , bazı istisnai durumlar hariç tüm borçlar Sigorta Şirketi tarafından ödenir. Bu istisnalar şunlardır : Borçlunun ölümünde intihar vb. şüpheli bir durum varsa sigorta ödeme yapmayabilir . Böyle bir durumda sigorta şirketi otopsi yapılmasını talep edebilir .Kredi kullanan kişi , poliçenin imzalandığı tarihte sigorta yapılan kişi kendisinde olan bir rahatsızlığı bildirmemiş fakat poliçeyi düzenleyen taraf rahatsızlığın bildirilmediğini veya gözlendiğini ortaya çıkarırsa ödeme yapmaz .

Hayat Sigortası Ödenen Krediyi Varislilere Geri Ödüyor

Ölen kişinin kredi borcu için yapılan hayat sigortası yalnız kullanılan miktarı mı kapsıyor , kredinin maliyeti ile birlikte tüm risk için mi , yoksa azalan riske göre mi yapılmış gibi hususlar önemlidir.. Vefat halinde kedi borcunun hangi kısmının hayat sigortası kapsamında ödeneceği poliçede belirtilir.

Hayat sigortası tüm kredi vadesi için yapılabilirken poliçe tutarının yüksek olmasından dolayı yıllık olarak da yapılabilmektedir. Faizleri beraber tüm kredi riskini taşıyan poliçe düzenlendiği takdirde ölen şahsın ödemekle mükellef olduğu miktarı poliçeyi düzenleyen taraf karşılar. Banka tarafından tahsil edilen miktar da varislerine ödenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM