• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hareketli Ortalamalar Hakkında Aradığınız Her Şey

Hareketli Ortalamalar Hakkında Aradığınız Her Şey

Hareketli Ortalamalar Hakkında Aradığınız Her Şey
Finansal piyasada trendi belirleme ve trendi takip etme amacıyla birçok analiz metodları karşımıza çıkmaktadır. Hepsinin ortak amacı aynı olmakla beraber kullanışlılığı ve yaygınlığıyla Hareketli Ortalama (Moving Average – MA) en çok tercih edilenlerin arasındadır. Hareketli Ortalama, fiyatlar ve veriler değiştikçe ortalamada aşağı – yukarı hareket ettiği için bu adı almıştır.
Hareketli Ortalama (Moving Average – MA) Nedir?
Fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullanılan teknik analiz yöntemidir. Forex piyasasın da çok popüler olan bu yöntem ile belli zaman aralıklarındaki fiyat ortalamaları bulunur.
Örnek: 50 Günlük fiyatlar / 50 = 50 Günlük Hareketli ortalama
Hareketli ortalama fiyattan büyükse direnç, fiyattan küçükse destek konumundadır.
FİYAT < Hareketli Ortalama = DİRENÇ
FİYAT > Hareketli Ortalama =DESTEK
Hareketli Ortalama Çeşitleri
En yaygın olarak kullanılan üç çeşit metod vardır. Bunlar, Basit Yöntemli Hareketli Ortalama, Ağırlık Alma Yöntemli Hareketli Ortalama, Üssel Yöntemli Hareketli Ortalama
Basit Yöntemli Hareketli Ortalama
Eğer kısa vadeli bir hesabınız varsa en uygun ve kolay yöntemdir. Yukarıda verdiğimiz örnek bir Basit Hareketli Ortalama örneğidir. Günlük fiyatlar / 50 = 50 Günlük Hareketli ortalama
Ağırlık Alma Yöntemli Hareketli Ortalama
Uzun vadede, Basit Hareketli Ortalama yönteminin yanılma payı yüksel olduğu için ortaya çıkan bir yöntemdir. Son günleri temel alan bu yöntem hesaplanan yeni fiyatla gün sayısını çarpar.
Üssel Yöntemli Hareketli Ortalama
Diğer iki yönteme göre daha doğru sonuçlar verir. Son fiyat hareketlerine ağırlık verdiği için daha hassastır. Biraz zor bir ortalama metodu olmasına karşın uzun vadeleri hesaplarda kullanılması için uygudur. Elimizdeki verileri yazılımlara geçerek kolayca grafikleri oluşturabilirsiniz. Manuel giriş yapılmasına gerek yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM