• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Harcamalarınızın Kontrolünü Nasıl Yapabilirsiniz?

Harcamalarınızın Kontrolünü Nasıl Yapabilirsiniz?

Harcamalarınızın Kontrolünü Nasıl Yapabilirsiniz?

İnsanların büyük çoğunluğu harcamaları konusunda belli bir düzene sahip değil. Çoğunlukla harcamaların gelirden fazla olması ay sonuna kadar birçok insanın maddi sıkıntılar içerisinde kıvranmasına neden oluyor. Gelirinden fazlasını tüketmeye meyilli insanların da zamanla banka kredileri ve kredi kartı gibi farklı yollara başvurması oldukça normal karşılanıyor.

Harcama Listesi Yapın

Her ay için mutlaka düzenli harcama listesi oluşturun. İşinize yaramayan durumlar için para harcama huyundan vazgeçin. Maaşınızı alır almaz her şeyi almaya çalışırsanız ay sonuna kadar çok mutsuz bir insan olarak gezebilirsiniz. Bunun yerine her ay bir ihtiyacınızı kapatırsanız ay sonuna kadar elinizde geçinmek için yeterli para da kalacaktır.

Tasarruf Etmeye Özen Gösterin

Harcamalardan arta kalanları tasarruf etmeye çalışmayın. Tasarruflarınızı yaptıktan sonra harcamalarınızı yapın. Bu şekilde daha düzenli bir bütçeniz olacağı gibi ilerisi için de bir köşeye para koymuş olacaksınız. Para biriktirmek için elinizde arta kalanların olmasını beklemeyin. Para biriktirme düşüncesinin gerçek olabilmesi için ciddi anlamda bazı zevklerden fedakarlık etmeniz gerekiyor.

Gereksiz Harcamalardan Uzak Durun

Haftada bir kuaföre gitmek yerine ya da sık sık dışarıda kahve içmek yerine ayın belli bir gününde bu işlemleri yapabilirsiniz. Her gün dışarıda takılmak insanların bütçesini oldukça zorlayan bir durumdur. Arkadaş toplantılarını bazı dönemlerde evde yapmak bütçenize iyi geleceği gibi arkadaşlarınızla daha samimi bir ortam da yaratmış olursunuz.

Borcu Borç İle Kapatmayın

Düzensiz harcamalar sonunda ortaya çıkan dağ gibi borçları kapatmak için türlü yerlerden borç para bulup borcu borç ile kapatmayın. Bunun yerine bankanızdan tek seferli bir kredi kullanın ve borçlarınızda yapılandırmaya gidin. Ufak taksitler halinde tek bir yere borcunuz olsun. Bu şekilde maaşınızı yer yere dağıtma sorununuz olmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM