• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hangi Bankalarda Hesabın Olduğu Nasıl Öğrenebilirim?

Hangi Bankalarda Hesabın Olduğu Nasıl Öğrenebilirim?

Hangi Bankalarda Hesabın Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Bankalarda açılan hesaplar bazı sebepler ile hareketsiz olduğu takdirde hesap sahiplerine olumsuz olarak geri dönüş şeklinde yansır. Bankaların açtıkları hesaplardan üç aylık, aylık ya da yıllık olarak aldığı hesap işletim ücreti, hesapta hareket yokken, var olan bakiye üzerinden gereken kesintiler yapılarak tekrar müşteri hesabına kayıt edilir. Eğer hesapta para yoksa tekrar borç kaydı açılarak, ilerleyen zamanlarda biriken borç haciz yolu ile borcun tahsilatı yapılır. Yine bazı durumlarda hesapta nakit bulunup uzun zaman boyunca hiçbir hareket görülmediği takdirde zaman aşımına uğrar ve tasarruf mevduatı sigorta fonuna devredilir.

Zaman Aşımı Süresi Ne Anlama Gelir?

Zaman aşımı süresince 10 yıl boyunca hareketli olan hesaplar için kabul edilerek bu zamanın dolması ile birlikte zaman aşımı sona ermektedir, ancak bunun öncesinde ilan edilerek hesap sahibine duyuru yapılır. Hesap sahipleri ise hesaplarının bulunduğu bankaya kimlikleri ile birlikte gittikleri takdirde istedikleri işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Farklı diğer hesaplar tasarruf mevduat sigorta fonuna devredilip kapatılmaktadır. Hangi bankada hesabınızın olduğunu öğrenmek için, hatırladığınız bankaların şubelerini telefonla arayarak öğrenebilirsiniz. Kredi kayıt bürosunun risk raporu ile banka hesap verilerine ulaşabilirsiniz. Türkiye bankalar birliği tarafınca mayıs ayı boyunca tam olarak 10 yıllık zaman aşımına girmiş olan hesaplar görülebilir olarak hesapta bakiye bulunmayanlar da yine bu noktadan belirlenebilirler.

Nasıl Öğrenilir?

Eğer özetlemek gerekirse banka şubelerini arayarak, ATM’lerde şifre hatırlanıyor ise gerekli kontroller yapılarak, kredi kartı varsa aynı şekilde kontrolü yapılarak, kredi kayıt ofislerinin verilerinde hesapların bir bölümü ile alakalı bazı veriler elde edilerek her hangi bir banka hesabının olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Yine 5411 sayılı kanununun yasalaşması ile beraber olan bu sektörde faaliyette bulunan bankaların yapabilecekleri türlü işlemler de belirli bir çerçeve dahilinde belirlenir, her bankanın kendi prosedürü de olmaktadır. Her bankanın prosedürü değişeceğinden dolayı tek tek araştırmak daha doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM