• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HaftaSonu Havale Ve Eft Yapılır Mı?

HaftaSonu Havale Ve Eft Yapılır Mı?

HaftaSonu Havale Ve Eft Yapılır Mı?

Bankaların insanlara sunduğu birçok zaman tasarrufu sağlayan uygulamalar mevcut olduğu biliniyor. Oturduğumuz yerden internet bankacılığını kullanarak yapmak istediğimiz işlemleri halletmek mümkün. Ya da şubeye gitmek yerine en yakın atm ye gidip vakitten kazanabiliriz. Şubeye gitmeden yapabileceğimiz işlemler arasında; bakiye sorgulama, fatura ödeme, hesap açma, kredi kartı borcu ödeme, döviz alım satım, altın alım satım, fon alım satım, borsa takip, üniversite harcı ödeme çoğu insan tarafından kullanılan pratik işlemlerdir. Bu işlemlere havale ve eft de dâhil.

Havale Ve Eft Nedir?

İnternet üzerinden, müşteri temsilcisini arayarak ya da atm aracılığıyla başka hesaplara para aktarmak mümkün. Aynı bankaya ait başka bir hesaba para gönderme işlemine havale denir. Elektronik fon transferinin kısaltması olan Eft ise farklı bir banka hesabına para gönderme işlemidir. Eft’nin onay süresi havalenin onay süresinden daha kısadır. Ayrıca Eft işlemi için istenilen bilgiler daha kısa olduğu için havaleye nazaran daha hızlı gerçekleşir.

Havale Ne Zaman Yapılır?

Havale işlemleri için herhangi bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır. Mesai saatlerinden sonra, hafta sonu ve tatil günlerinde dahi havale yapmak mümkün! Aynı bankaya ait hesaplar her an etkileşim içinde olduğu için havale müthiş bir zaman özgürlüğü sağlar.

Eft Ne Zaman Yapılır?

Eft kısmen zaman cimrisi bir işlemdir. Resmi tatillerde ve hafta sonu eft’yi kullanmak mümkün değildir. Hafta içi her Gün mesai saatleri içinde işlem yapabiliriz. Yaptığımız işlem mesai saatinden sonra ise ertesi gün mesainin başlaması ile para aktarımı gerçekleşir. Eft ile para aktarmak istenildiğinde bu istek önce merkez bankasına sunulur. Merkez bankasının onayı ile diğer banka hesabına para aktarımı gerçekleştirilir. Resmi tatillerde, hafta sonu ve saat 17.00’dan sonra merkez bankası kapalıdır. Bu sebeple Eft için zaman havaleye kıyasla çok daha kısıtlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM