• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fibonacci Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fibonacci Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fibonacci Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fibonacci ünlü bir matematik uzmanıdır. Tabiatın bir düzenlilik içinde yaratıldığını savunduğu için bir hayli konuda inceleme yapmış ve var olan canlı ve cansız varlıkların belli bir miktara göre oluştuğunu keşfetmiştir. Buna altın oran ismini vermiştir. Uzmanlar fibonacci sayı dizilerinden yola çıkarak araçların eder oluşum taraflarını tahmin edebilmektedir. Bu metot teknik çözümlemeler içinde yer alır.

Forex ve borsa piyasasında birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız belli başlı hususlara hakim olmanız gerekir. En mühim hal yatırım araçlarının ederlerinin yukarı mı aşağı mı eğilimde olacağını doğru tahmin edebilmekten geçer. Bunlar için temel ve teknik analiz metotlarını geliştirilmiştir. Fibonacci en yeni ve en çok kullanılan bir metottur. Bunun nedeni yükselmiş fiyatların ne zaman aralığında geri çekilme yaşanacağı veya düşüşe geçmiş olan fiyatların ne zamanda yükseleceği anlaşılmaktadır. Bildiğiniz üzere alım satım arası farktan dolayı kazanım elde edilmektedir. Bunun için yatırım aracının değeri ilerleyen vakitlerde Yükselmesi Gerekir.

Fibonacci Nedir?

Fibonacci sayı dizileri tavşanların üremesiyle yola çıkılarak oluşturulmuştur. 1, 1, 2, 3, 5, 8,13… diye sonsuzluğa kadar gitmektedir. Sayı oluşumu kendinden önce gelmiş olan rakamların toplamını ifade etmektedir. Yani, 1 + 1 = 2, 2 + 3 = 5,1 + 2 = 3, olarak ilerlemektedir. Her sayının kendinden bir önceki sayıya bölünebilmesi ile altın orana (1,618) yaklaşılmaktadır. Teknik çözümlemelerde grafik metodu ile işlem gören araçların fiyat almaları görsel olarak, işlem ortamında karşımıza gelmektedir.

Grafikte zaman aralıkları ve fiyatlar yer almaktadır. Mühim olan oluşmakta olan grafiği doğru yorumlamaktır. Bunun için aracın değer düzeyi fibonacci kat sayılarına uzaklaştıkça ve yaklaştıkça ne gibi değişimler meydana çıkmaktadır bilinmesi son derece mühimdir. Fibonacci teknik çözümleme prosedüründe fiyatlar sıklıkla 0.618, 0.500 ve 0.382 katsayılarına yakın hareketlerde bulunmaktadır.

Bu miktarlara yaklaşıldıkça fiyatta aşırı iniş çıkışlar söz konusu değildir. Bilhassa buralarda direnç ve destek noktalarının baskınlığına göre karar verilmektedir. Destek noktaları yatırım araçlarının düşmüş olan fiyatlarını belirli bir düzeyde destekleyerek yukarı yöne doğru hareket etmesini sağlar. Direnç noktaları bu tanımın tam zıttıdır. Fiyat yükselişe geçmiştir ama bir süre sonra direnç düzeylerinde takılı kalarak yukarıya çıkamamaktadır.

Fibonacci Düzeltme Seviyeleri

İşlem ortamında dilediğiniz yatırım aracını seçerek, teknik analizler kısmından fibonacci düzeltme düzeylerini seçmelisiniz. Aracın en düşük (dip) ve en yüksek (tepe) fiyat seviyelerini belirlediğinizde karşınıza grafik kendiliğinden gelecektir. Burada direnç ve destek noktalarını belirleyebilmek için fibonacci kat sayılarına bakılır. Fiyatın yükselirken ne kadar geri çekileceğini, düşme eğilimine girince ne kadar daha artmakta olacağı altın oranlar yardımıyla tahmin edilebilmektedir.

Fiyatlar hep aynı yöne doğru ilerlemez. Şayet böyle bir şey olsaydı birçok kişi piyasalardan başarılı bir biçimde ayrılırdı. Bu sebeple analiz metotlarını kullanmanızda yarar vardır. Yalnız bu biçimde kar getirecek araçlar üstünde işlem yapabilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. İşin içine girdiğinizde bir süre sonra daha basitçe oluşan grafiği değerlendirebilirsiniz. Bilinmesi gereken tek şey kritik olan bölgelerden uzak durmaktır. Dip ve tepe noktalarından alım satım yapmamalısınız. Bilhassa döviz yatırımlarında kurların hareketini anlayabilmenin en doğru yolu fibonacci düzeltme düzeylerinden geçmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM