• DOLAR
  3,6517
  % 0,16
 • EURO
  4,3284
  % 0,08
 • ALTIN
  151,4629
  % -0,00
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Evliliğin Ekonomik Olarak Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Evliliğin Ekonomik Olarak Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Evliliğin Ekonomik Olarak Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Evlilik sevgi, saygı, anlaşma ve bütçe gerektiren birlikteliktir. Evliliğin de ekonomik olarak her iki tarafa sağladığı avantaj ve dezavantajları oluyor. İlk önce evliliğin ekonomik açıdan sağladığı avantajlara göz atalım. Daha resmi evliliğin ilk gününden itibaren, yani düğün töreni sonrası başlanan dönem, düğünde elde edilen para ve altın takılarla evlenen çift ilk aile bütçesinin temelini atar.

Ekonomik olarak artık ailenin ortak bütçesi oluşur. Evlenmeden önce para birikimi yapamayan veya yapamayan kişiler artık belli bir sorumluluk taşır ve eşlerinin de gösterdiği destekle ekonomi durumu kontrol altına alabiliyor. Birçok gereksiz masraf sorunu evlendikten sonra ortadan kalkmış oluyor. Örneğin, bekar erkeğin sürekli dışarıdan yemek sipariş etmesi, hazır yiyecekler tüketme durumu aile ekonomisi yardımı ile azalır. Evde hazırlanan yemeğe harcanan bütçe haliyle düşük olur. Bu durum aile ekonomisinin sağlamış olduğu artılardandır.

Evliliğin Ekonomik Olarak Sağladığı Dezavantajlar

Evlilik ekonomik olarak avantaj sağladığı gibi dezavantajlara da sahiptir. Evlilik öncesi kolay planlanabilen programlar (tatil, eğlence, gezi) ekonomik açıdan kolay çözümlendiği halde, evlilik sonrası harcanabilecek miktar artmış oluyor. Yani eğer tatil planı yapılacaksa bu elde olan ortak bütçeye göre planlanacak. Ailede doğulacak bebeğin ilk günden gerektirdiği masraf (bebek maması, bebek bezi, bebek arabası, giyim, ilaç) aile ekonomisini fazlasıyla etkiler. Evlilik öncesi yapılan basit ve bazen gereksiz harcamalar evlilik sonrası düşünülerek harcama yapmağı gerektirir. Bazen bankadan kredi çekmek gereği bile ortaya çıkıyor. Evliliğin ekonomik olarak sağladığı dezavantaj harcamaların birden fazla kişi arasında bölünmesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM