• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ev Kredisinde Hayat Sigortasının Yeri Nedir

Ev Kredisinde Hayat Sigortasının Yeri Nedir

Ev Kredisinde Hayat Sigortasının Yeri Nedir

Öncelikle kanunen hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ancak uzman ev kredi gibi yüksek meblağlı kredilerde hayat sigortası yaptırmayı önerirler. Çünkü kredi kullanan kişinin vefatı halinde önemli olan hayat sigortası yaptırıp yaptırmaması durumudur. Kişi hayat sigortası yaptırmışsa borç sigorta tarafından ödenir ama kişi hayat sigortası yaptırmamışsa kredi borcu mirasçılarına kalır.

Ev Kredisi Kullanan Kişi Hayat Sigortası Yaptırmışsa

Zorunlu olmamasıyla birlikte bankalar tarafından yaptırılması tavsiye edilen hayat sigortası ev, araba, ihtiyaç gibi hemen hemen her türlü kredi kullanımına yapılabilir. Ancak uzmanlar uzun vadede yüksek miktarlarda kullanılan kredilere hayat sigortasını yaptırmamızı önerirler. Hayat sigortası yaptırmak ev kredisinde doğru tercihtir. Çünkü kredi kullanan kişinin anide ölümü halinde kalan borcu sigorta şirketi karşılar. Diğer durumda ise tüm yükümlülükler kişinin mirasçılarına kalır.

Sigorta şüpheli gördüğü ya da kişinin intihar ettiği gibi durumlarda öncelikle ödemeyi yapmayıp ödeme yapmak için otopsi isteyebilir. Sigortayı yaptığınız sırada uygulanan poliçede devam eden hastalığınızı gizleyip ve bu hastalık sebebiyle ölümünüz durumunda yine sigortadan paranızı alamayabilirsiniz. Bu belirttiğimiz bazı belli başlı istisnai durumlarda sigorta tarafından paranızı alamayabilirsiniz.

Ev Kredisi Kullanan Kişi Hayat Sigortası Yaptırmamışsa

Ev kredisini kullanıp daha kredinin bitmesine varken ölen kişinin borcu hayat sigortası yaptırmadığı için yasal mirasçılarına kalır. Nasıl kişinin mal varlığı mirasçılara kalıyorsa borç da o şekilde kalır. Borç kredi kullanan kişiyle birlikte ölmez ya da silinmez. Yasal mirasçılar bu borçtan sorumlu tutulmak istemezlerse bu borcu reddedebilirler ve mahkemeye başvurarak reddi miras davası açabilirler. Bu sayede borcu ödemek zorunda kalmazlar. Bunun dışında kredi kullanan kişi eğer kefil gösterdiyse borç kefile kalır. Banka mirastan ve mirasçılardan bu krediyi temin edemediği takdirde bu kredi batık kredi olur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM