• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Eskilerden Taksit İle Borç Verenler

Eskilerden Taksit İle Borç Verenler

Artık Nakit Borç Bile Senet Karşılığı Taksit İle

Acil nakit’e ihtiyacı olan kişilere artık banka harici birçok kişi ve kuruluşlar borç vermektedir. Bunlar kişiler (halk arasında tefeciler), vakıflar, faktöringler, kuyumcular ve birçok kuruluş tabi ki bunların faiz oranları bankalara oranla fazla önce kişileri ele alalım yani tefecileri size verdiği paranın en az %80 faiz ile geri isteyen haksız kazanç sağlayan kişiler bunlar tabi ki verdikleri parayı senet karşılığında veriyorlar. Ve artık bu senetler taksite bölünüyor ve bir de vade farkı ortaya çıkıyor.

Ama yasal olanlar var tabii ki de bular faktöringler bu kuruluşlar aslında tam anlamıyla nakit vermiyorlar kendi işlerinin amaçlarına göre çek kırma yöntemi ile nakit’e sağlıyorlar. Ama artık taksitle de borç veren faktoring’ler ortaya çıktığını duydun ama genellikle çek kırma yöntemi ile çalışıyorlar. Yani size yapmış olduğunuz iş karşılığı verilen vadesi gelmemiş çekleri belirli bir faiz karşılığında kıran kuruluşlardır. Bunların yanında vergiye tabi olan kuyumcular var aynı tefeci usulü ama bir kuruluş bunlar yani yasallar ama yaptıkları tabi ki de yasal sayılmaz ama işi usulüne uyduruyorlar işte altın aldı senetle gibi. Ve bunu taksite böldürdü vadesi geldikçe tahsil ediyorum gibi çalışıyorlar

Senet İle Alınan Borç Ödenmezse;

Bir tefeciden borç aldınız veya benzer başka bir kurumda vadesi geçti ödemediniz tabi bu öylece kalmıyor önce icra dairesinden ödeme emri çıkar ve belirli bir süre verilir size senet ile yapılan bir borç olduğu ve imzanız varsa itiraz hakkınız bulunmaz sonra ödenmez ise icra takibine başlanır üzerinize kayıtlı bir mal varlığı yoksa size kefil olan kişi yandı yani eninde sonun bu para sizden tahsil edilir. Sonunda hapis yolu bile gözükür size ama öyle bir şey için sözünde bulunmanız lazım. Yani çok mecbur kalmadıkça tefeciden ve benzer kurumlarda senet ile borç almayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM