• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi?

Kredi kullanmak isteyen evli çiftlerin kafalarındaki sorulardan biri de eşinin kredi notunun düşük olmasının kendini etkileyip etkilemediğidir. Bunun sebebi bazı bankaların çiftlerden herhangi birinin kredi başvuru yaptığında, eşin sicilini de inceleyebiliyor olmasıdır.

İhtiyaç kredilerinde bu durum çok geçerli olmasa da konut kredisi veya araç kredisi çekme talebinde bulunduğunuzda eşinizin kimlik bilgileri istenilerek kredi notu sorgulanabilir. Eğer eşinizin kullandığı kredi kartı ya da kredilerinde ödeme problemleri var ise yasal takibe takıldı ise yüksek miktarda kredi çekmek istediğinizde ortak gelir kontrol edildiğinden eşinizin bu olumsuz sicilinden siz de etkilenebilir ve bankadan olumsuz yanıt alabilirsiniz. Bu duruma düşmemek için ortak gelir göstermeden kredi talebinde bulunmanız önerilebilir. Tabi bunun için talep etmiş olduğunuz kredi tutarını kendi geliriniz ile karşılayabilecek durumda olduğunuzu kanıtlamış olmanız gerekmektedir.

Eşinizin Kredi Notunun Sizi Olumsuz Etkilememesi İçin Ne Yapılabilir?

Eğer talep etmiş olduğunuz kredi miktarı yüksek ise ve sizin geliriniz tek başına bu tutarı ödeyemeyecek kadar düşükse bu durumda ortak gelir göstereceğiniz her kişinin kkb notu sorgulanacaktır. Bu durumda öncelikle eşin sicilinin düzeltilmesi yani kredi kartı ve kredilerinin ödemelerinin düzene sokularak kredi notunun tekrar yükseltilmesi gerekmektedir. Eğer kara listeye ya da takibe alındı ise ödemelerin tamamı yapılsa bile kara listeden isminin silinmesi ve tekrar bankaların güvenini kazanabilmesi adına 5 sene gibi bir süre geçmesi gerekmektedir.

Fakat bu süreyi bekleyemeyecek durumda iseniz ve krediyi çekme talebiniz var ise eşinizin sizin kredi çekmenizi engelleyememesi için ortak gelir göstermeden sadece kendi geliriniz ile karşılayabileceğiniz bir kredi talebinde bulunur iseniz, sizin kredi notunuz buna uygunsa, bankalar ile ilgili herhangi bir olumsuz sicil kaydınız bulunmuyor ise sadece eşiniz göz önünde bulundurularak kredinizin olumsuz sonuçlanması gibi bir durum olmamaktadır

Ücretsiz Kredi Notu Sorgula

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM