• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Düşen Faiz Oranlarının Yıllık Maliyetlere Etkisi Nedir?

Düşen Faiz Oranlarının Yıllık Maliyetlere Etkisi Nedir?

Düşen Faiz Oranlarının Yıllık Maliyetlere Etkisi Nedir?

Konut kredisi müracaatlarında plan yapılması sırasında belirleyici bazı faktörler arasında faiz oranları ve masraflar yer alır. Müşterinin kredisinin onaylanma sürecinin işlemesiyse müşterinin birikim kapasitesi ve almayı düşündüğü kredi tutarına bağlı olur. Bu anlamda finans planları oluşturmanın ve konut sahibi olmak isteyenlerin yatırım hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri de son derece kolay bir hale gelmiş bulunuyor.

Hem düşüş gösteren faiz oranlarının yıllık maliyetler üzerindeki etkileri mortgage müracaatlarının planlanandan çok daha önce yapılmasına katkıda bulunabilir. Bankalar ödeme opsiyonu ve makul faiz oranları ile müşterilerin hayallerindeki konuta sahip olmaları için seçenekler sunarlar. Ayrıca ev kredisi araçlarının kullanılarak yapılacak bütçe ve finans planlarıyla birlikte, müşterilerin gelecek açısından hedeflerini saptamalarına da yardımcı olurlar.

Birikim Oranlarındaki Düşüşler

Faiz oranlarıyla beraber talep gören birikim oranlarında da düşüş yaşanıyor. Geçtiğimiz birkaç sene içinde, müşterilerin almak istedikleri konutun %25 oranı kadar birikim yapmaları gerekmekteydi. Ancak şimdi bu oranın da %20’ye düşmüş olduğu görülüyor. Müşteriler almak istedikleri konutun yalnızca %20 tutarını biriktirdilerse ve kredi notları yeterli seviyedeyse, mortgage aracılığıyla ev sahibi olabilirler.

Konut Kredisindeki Faiz Oranları

Konut kredisi müracaatında bulunurken müşterilerin ellerinde bulunan birikimden sonra gelen önemli bir diğer ayrıntı da, kredilerin faiz oranları oluyor. Müşterinin almayı düşündüğü bir konut bulunuyorsa, yıllık maliyet hesaplamasıyla birlikte tutarların tespiti yapılabilir. Vade farkları arasındaki değişkenleri merak eden müşteriler de bu hesaplamaları yapabilirler. Ayrıca yeni konut satın alma, yurt dışında yaşamasına karşın konut satın alma gibi istekleri olan müşterilere göre oranlar farklılık gösterecektir. Hesaplamalar sayesinde konut almak isteyen müşteriler de doğru tutarları saptayabilme imkanına sahip olurlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM