• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Devlet Memurları Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Devlet Memurları Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

İnsanlar ev almak veya herhangi bir işe girmek için kredi çekebiliyor. Esnaflar gibi devlet memurlarının da çok fazla kredi kartı kullanımı ve kredi kartı talebinde bulunduğu görülüyor. Eğer sabit bir geliriniz ve düzenli bir şekilde yatan bir sigortanız var ise kredi almanız artık çok kolay ve artık bunu kefil olmadan ya da gereksiz formaliteler olmadan da yapabiliyorsunuz. Ülkemizde birçok banka devlet memurları için özel kredi teklifleri ve ayrıcalıkları da karşınıza çıkarıyor. Özellikle müşterisi olduğunuz Bankaları tercih ettiğinizde kredinizi onaylanma süreci bir hali kolay ve daha hızlı oluyor.

Kamuya hizmet eden bütün devlet memurları istediği zaman kredi çekebilir. Ne kadar çekebileceğini ise aşağıda anlattık. Memurların ne kadar kredi çekebileceği kredi notlarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Memur gelirinin en fazla yarısının yani %50’sinin ” ödenebilir aylık taksit” olarak belirlendiği yöntem, neredeyse bankaların çoğunda uygulanır. Örneğin bir memurun aylık geliri 3.000 TL ise en fazla 1.500 TL aylık kredi taksiti ödeyebilir. Çekeceğiniz kredi ne kadar vade yaptırmak istiyorsanız vade sayısı ile çarptığınız zaman toplam kredi limiti ortaya çıkıyor. Düzenli maaş ve sigortanızın yatması kredi imkânlarının artmasına da neden oluyor. Eğer kredi çekmek için güven veremiyorsanız ve herhangi bir bankaya bir miktar borcunuz var ise kredi çekmeden önce bir kefil edinin. Bunu yapmanız daha geçerli ve doğru olacaktır.

Yeni Memurlar İçin Kredi Limitleri ​​​​​

Son 6 ay içinde sigortanız düzenli bir şekilde yatıyor ve sabit bir geliriniz var ise yeni memur olmanız çok da önemli olmuyor. Ancak limitler farklı olabiliyor. Uzun süredir memur olan kişiye göre rakamlar daha düşük olabiliyor. Bankalar devlet memurlarına özellikle belediyede çalışan memurlara ilk maaşı ile birlikte maaşının 10 katına kadar kredi kullandırmakla birlikte çoğu banka 4 aylık dönem sonrası kredi kullanımına onay veriyor.

Memurların Konut Kredisi Kullanması

Memurlar, diğer çalışanlara göre bu konuda daha avantajlı olabiliyor. Çünkü 15-20 yıl vadede bile kredi taleplerine olumlu cevap alabilirler. Konut kredisi için memurlara büyük ayrıcalıklar sunuluyor ve ödeme planlaması da daha uzun bir süreç olarak karşınıza çıkıyor. Memurların çekeceği konut kredisi taksitleri aylık maaşının yarısını geçmemesi gerekiyor. Memurların konut kredisi çekmesi de normal krediler gibi saha yüksek limitli ve daha kolay olmaktadır. Ayrıca emeklilik dönemi yaklaşan memurların bankalar tarafından tespit edilip, emeklilik maaşları dikkate alınarak yapıldığını da unutmamak gerekiyor.

Limitler Yükselebilir

Devlet Memurları, en kolay kredi çekebilecek meslek grupları arasında yer alıyor. Bankalar bazı meslek gruplarına daha fazla ilgi gösteriyor çünkü düzenli olarak ödeme alabiliyorlar. Uzun süredir çalışıyor iseniz maaşınızın 20-30 katına kadar kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ödemeleri düzenli yaptığınız takdirde bir de o bankanın müşterisi iseniz kredinizin onaylanması daha kolay ve hızlı oluyor.

Ödeme Planı ve Yüksek Kredi Ayrıcalığı

Ülkemizde bazı meslek grupları arasında memurların ve esnafların kredi için daha fazla talep gösterdiği söyleniyor. Memurlara sunulan ayrıcalıklar ile birlikte başvurularına olan taleplerin artması hedefleniyor ve bu hedef gerçekleşiyor. Çünkü memurların kredi çekmesi daha kolay hale geliyor. 6 aylık süreçteki banka geçmişinize detaylı bir şekilde bakılıyor ve uygun görüldüğü ve herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde krediler hiçbir sorun çıkarmadan karşınıza sunuluyor. Bu durumda kefil aramanıza ve sıkıntı çekmenize de gerek kalmıyor. Kredinizi rahatlıkla çekip düzenli ödeme yaptığınız takdirde hiçbir sorun olmadan kullanabiliyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM