• DOLAR
  3,6836
  % 0,48
 • EURO
  4,3307
  % 0,37
 • ALTIN
  151,6112
  % -0,40
 • BIST
  107.212
  % 0,21
Değere Dayalı Yönetim Felsefesi Nedir?

Değere Dayalı Yönetim Felsefesi Nedir?

Değere Dayalı Yönetim Felsefesi Nedir?

Yönetimin öncelikle pay sahiplerinin çıkarlarını iş faaliyetlerinde dikkate alması gerektiğini ifade eden bir yönetim felsefesidir. Bu çerçeve, değer yaratma, yönetme ve ölçme süreçlerini kapsar.

Değere Dayalı Yönetim

İşletmeyi yönetmenin kâr odaklı bir şekilde farklı olduğunu unutmamak önemlidir. Özellikle, Bugün yaptığınız kararların kısa vadeli kârlar tarafından yönlendirilmediği anlamına geliyor. Bunun yerine, gelecekteki nakit akışlarına yansıyan, kararların kurumsal sürdürülebilirlik ve karlılık üzerindeki uzun vadeli etkilerini göz önünde bulundurur.

Bir şirketin içindeki insanlara sahipleri gibi düşünmelerini ve sonuçta sahiplerine fayda sağlayacak kararlar vermelerini ister. Yöneticiler ve idareciler, değer yaratacak yatırım ve büyüme fırsatlarını sürekli olarak aramalı ve şirketin sermayesini uzun vadeli ve sürdürülebilir başarı sağlamak için kullanmalıdır.

Değer Tanımı

Öncelikle, Değere Dayalı Yönetim bağlamında “değer” in ne anlam ifade ettiğini tanımlayalım. Değere Dayalı Yönetim’de bir şirketin değeri indirgenmiş nakit akışları ile belirlenir. Başka bir deyişle, değer, ancak şirketler sermayelerini sermaye maliyetini aşan getirilere yatırdıklarında yaratılır. İndirgenmiş nakit akışları istihdam ediyoruz çünkü hala bilançoya odaklanırken uzun vadeli bir görüş alan tek metriktir.

Değere Dayalı Yönetim, bir Düşünceyi eyleme dönüştürmek için gerekli olan bir Değer Yaratma Zihniyeti ile Yönetim Süreçleri ve Sistemleri arasında bir kombinasyon olarak en iyi şekilde görülebilir. Şimdi bu 2 bileşenin her birine daha ayrıntılı bir göz atalım.

Değer Yaratma Zihniyeti

Öncelikle Değer Yaratma Zihniyeti durumunu benimsemeliyiz. Bu, bir şirketin nihai finansal hedefi olarak değer maksimizasyonu uygulamayı benimsememiz gerektiğidir. Kazançlar veya kazanç artışı gibi geleneksel finansal performans önlemleri, Değer Yaratma için her zaman iyi bir vekil değildir. Değer yaratmaya daha doğrudan odaklanmak için şirketler, ıskonto edilmiş nakit akış değeri açısından hedefler koymalıdır. Bu hedeflerin aynı zamanda daha kısa vadeli, daha objektif mali performans hedeflerine dönüştürülmesi gerekir

Değer yarattığımız yeri belirlemek için birçok Değer Sürücüsü ortaya çıkarmamız gerekir. Bir Değer Sürücüsü, kuruluşumuzun değerini etkileyen herhangi bir değişkendir. Bunlar genellikle en iyi şekilde görselleştirilir ve farklı düzeylerde birçok Değer Sürücüsü nasıl türetildiğini görmek için bir ağaç yapısı kullanılarak yakalanır.

Değer Sürücülerimizi Geliştirirken Bu 3 Ana Prensibi Takip Etmeliyiz:

 • Değer Sürücüler, yöneticilerin değer üzerinde en fazla etkiye sahip olanı belirleyebilmeleri ve organizasyonun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilecek bireylere kendileri için sorumluluk yükleyebilmesi için organize edilmelidir.
 • Değer Sürücüleri, doğrudan hat yönetiminin kontrolü altında olan karar değişkenleriyle tutarlı bir ayrıntı seviyesinde tanımlanmalıdır.
 • Jenerik değer sürücüleri (örneğin, satış büyümesi, işletme marjları ve sermaye dönüşleri) çoğu iş birimi için geçerli olabilir. Bununla birlikte, bu özgüllük yoktur ve çim kökleri seviyesinde iyi kullanılamaz.

Yönetim Süreçleri Ve Sistemleri

Bir Değer Tabanlı Mindset benimsemek ve Değer Sürücüleri bulmak sadece sizi yarım bırakır. Yöneticiler ayrıca bu zihniyetin organizasyonun günlük faaliyetlerinde hayata geçirdiği süreçler ve sistemler oluşturmalıdır.

Strateji Geliştirme

Birincisi, şirketimiz veya işletme birimi, değeri en üst düzeye çıkarmak için bir strateji geliştirir.

Hedef Ayarı:

Daha sonra, bu stratejiyi kısa ve uzun vadeli performans hedeflerine çevirmeliyiz. Bunlar, önemli Değer Sürücülerimiz açısından tanımlanmıştır.

Eylem Planları ve Bütçeleri

Daha sonra, bu hedeflere ulaşmak için önümüzdeki yıl atılacak adımları tanımlamak için eylem planları ve bütçeler geliştiririz.

Performans Yönetimi

Son olarak, hedeflere karşı performansı izlemek ve çalışanları hedeflerine ulaşmaya teşvik etmek için performans ölçümü ve teşvik sistemleri yerleştirmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM