• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Cebri İcra Nedir, Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Cebri İcra Nedir, Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Cebri icra borçlu olan bir kimsenin borcunu kendi isteği ile ödeme taraftarı bulunmayan borçlu tarafın, borcu olduğu tarafın isteği doğrultusunda bu borcu devlet yardımı ile yerine getirmesine ve borcunu bu şekilde alma işlemine denir.

Cebri icra işlemi devletin cebri icra organı olan icra dairesine başvuru yaparak gerçekleşir. Cebri icra söz konusu olan bir durumda icra dairesi borçlu tarafın mal varlığına eşyalarına el koyar, el koyduğu mal varlığını satar ve alacaklı olan kişiye parasını öder. Böylelikle borçlu ile alacaklı arasındaki borç mevzuatı kapanmış olur.

İki türlü cebri icra işlemi vardır. Bunlardan birisi cüzi icra bir diğeri ise külli(toplu) icradır. Bu tip icralarda alacaklı olan birey sayısı birden fazla olabilir.

Hangi Durumlarda Cebri İcra Olur?

Cebri icra işlemine başvuru yapabilmek için. Alacaklı ve borçlu arasında geçen husu doğrultusunda alacaklı ile belirlenen tarihte ödeme talebinin gerçekleşmemesi ve alacaklı tarafın ödemesini tekrarlı süreler içerisinde talep ettiği süreçler doğrultusunda borcuna sadık kalmayarak uzun süreli oyalama gibi nedenler doğrultusunda alacaklı tarafın kendi rızası ve onaylı talebi ile icra dairesine gidip cebri icra da bulunmak istemesiyle birlikte borçlu olan taraftan devletin yardımı ile borç haciz yolu ile alınır. Haciz durumuna düşmemek için tekrar karşılıklı bir anlaşmaya varabilir. Alacaklı olan bireyi ikna edip süreyi uzatabilirsiniz. Aksi takdirde iki veya üç ayı geçip alacaklıyı zor duruma sokma gibi bir durum söz konusu olduğunda hukuken alacaklı olan bireyin böyle bir duruma yani cebri icra için icra dairesine başvurmasına hak doğmuş olur. Borçlu tarafın mal varlığına el koymak bunları borç fiyatı doğrultusunda satıp devletin alacaklıya vermesi iki taraf için adalet dengesini korumuş olur. Ve ayrıca; bu hak onu istemiş olduğu adalete kavuşturmuş olur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM