• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Cari Oran Nedir ? Ne Anlama Gelir?

Cari Oran Nedir ? Ne Anlama Gelir?

Cari oran finansal tabloların analizinde kullanılan başlıca yöntemlerden birisidir. Cari oran; ticari işletmelerin vakit varlıklarının toplamının, kısa süreli ödenmesi gereken borçlarına oranı anlamına gelmektedir. Buradaki dönen varlıklar kısaca brüt işletme sermayesidir. Bunun içine stoklar ve ticari alacaklar girer.

Cari Oran Hesaplamalarıyla Elde Edeceğimiz Veriler Ne Anlama Gelmektedir?

Cari oran hesabı işletmenin yeterli büyüklüğe sahip olup olmadığını analiz eder. İçerisine kattığı net işletme sermayesi sayesinde şirket ileriye dönük olarak planlamasını yapabilir. Firmanın kısa sürede borç ödeme gücünü gösterir. Cari oran büyümesi firmanın cari borç ödeme gücünün yükseldiği anlamına gelmektedir. Şirketler için kabul edilebilir cari oran 1,5 ile 2 arasındadır. Gelişmiş ülkelerde bu oranın 2 olması yeterli olurken; gelişmekte olan yerlerde bu oranın 1,5 olması makul görülebilmektedir.  Ancak bunun tamamen doğru olduğunu söylemek olanaklı değildir.  Zira sektör bazında analizlerde sektör ortalamalarına bakılmalıdır.  Çünkü bazı sektörlerde cari oranın 2 olması olumlu görülmezken; bazı sektörlerde cari oranın 2 olması parlak bir durum olarak değerlendirilmektedir.  Eğer oran 1′den küçükse bu işletmenin borçlarını ödeyebileceği finansmanı olmadığını gösterir.  Eğer oran 1’den büyükse işletme kısa vadeli borçlarını kapatmak konusunda avantaj sağlar.

Ekonomistler arasında bu oranın 2 olmasının standart olduğu kabul edilir.  Onlara göre eğer oran 2’den azsa kısa vadeli krizlerde işletme sıkıntı yaşayabilir. Oran 2’den büyükse atıl fonlarla karşılaşılması başka bir ihtimaldir.  Yaratılan nakit miktarın verimli kullanılamadığı düşünülebilir.

Sonuç olarak firmanın cari oranının 1,5’den fazla olması şirkete avantajlar kazandırır. Düşük bir oran varsa yatırımcıların adım atmadan önce 2 kere düşünmesinde olumlu etki vardır. Sonuç olarak cari oranın iyi olması elimizde kullanabileceğimiz fonlar olmasına rağmen bunu değerlendiremediğimiz anlamına gelmektedir. Şirketlerin cari oran hesaplamaları gelecekte yapacakları finansal hareketler için büyük önem arz etmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM