• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum

Günümüzün ekonomik şartları gereği bankalardan kredi çekme ve kredi kartı kullanma mecburiyetinde kalabiliyoruz. Bazen bankalar hiç istemediğimiz ve ihtiyacımız olmadığı zamanlarda cep telefonlarımıza “10.000 TL hazır kredinizi almak için lütfen şubemize uğrayınız” diye mail atarken, tam ihtiyacımız olduğu dönemde “Kredi Başvurunuz Olumsuz Sonuçlanmıştır” diyerek de geri dönüş yapabilirler. Peki, nedir bunun sebebi?

Sizlerde Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum diye düşünüyorsanız aşağıda yazan sebeplerden dolayı olabilir mi diye bir göz atın derim.

Maaş Geliri Beyanı  

Öncelikle bir bankaya kredi talebinde bulunduğunuzda o bankanın maaşlı müşterisi değil iseniz sizlerden gelir beyanında bulunmanızı talep edeceklerdir. Sizler bankaya beyan ettiğiniz tutarda bir kazanç elde etmiyorsanız ve bunu belgeler ile ispatlayamadı iseniz banka durumu riskli göreceğinden kredi vermeye yanaşmayabilir.

Siciliniz İyi Değil İse

Daha önce bir bankadan kredi çekti iseniz ve bu kredinin ödemelerinde aksaklık yaşamış olmanız kredi notunuzun düşürülmesi için yeterli bir sebeptir. Krediyi her ay ödüyor olmanız bankalar için kredi notunuzun yüksek tutulmasında yeterli bir sebep değildir. Ödemelerin 1 ya da 2 gün gecikiyor olması bile bankaların riskli müşteri olarak görmeleri için neden oluşturabiliyor.

Birden Fazla Kredinizin Olması

Bir bankadan kredi çektiniz ve farklı bir bankadan da krediniz var. İlk çekmiş olduğunuz bankanın kredi ödemesini ve borcunu bitirdiniz fakat diğerinde ödemeleriniz devam ediyor. Bankanın birinde ödemeleriniz düzgün iken diğerinde aksaklıklar oluştu. Ya da kredinizi düzenli ödediniz fakat kredi kartı ödemelerinizde aksaklıklar oldu. Tüm bu hareketlerimizin bankalar tarafından kişilerin geçmişine dair verileri sakladıkları bir data aracılığıyla saklı tutulduğunu, ve tüm bankaların diğer bankalar ile olan ilişkilerimizi de kontrol ederek kredi verip vermeme kararı aldıklarını bilmemiz gerekir. Bu sebeple eğer kötü bir sicile sahip isek ödemelerimizi en az 3 ay boyunca düzenli tutmamız halinde tekrar kredi başvurusunda bulunabiliriz.

Fakat hala Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum diyorsanız yüksek ihtimalle bankaların kara listesine düşmüş olma olasılığınız vardır. Bu durumda da tekrar kredi alabilmeniz ve kara listeden çıkabilmeniz için 5 yıl gibi bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu dönemden sonra tekrar başvuru yaptığınızda adınıza kayıtlı faturalardan tutun, ödediğiniz vergilere kadar herhangi bir borcunuz olmamalı. Bankalar bu ödemeleri dahi kontrol ediyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM