• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz Mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz Mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz Mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi oldukça güncel bir konudur. Bu sisteme insanlar başvurmak istiyor fakat birtakım tedirginlikler yaşıyor.  Bireysel emeklilik sisteminde faiz var mıdır? 2017 yılından itibaren devlet de belli bir yaşın altındaki çalışanlar için bazı işletmelere, iş sahiplerine bireysel emeklilik fonuna belli bir meblağ yatırma zorunluluğu getirdi. Bunun mantığı ise şöyle: Örneğin bir şirket kuruluyor ve maddi olarak yeterince güçlü. Kurulan bu şirket aslında bütün dünyada mevcut olarak bulunan yüz binlerce fon yönetim şirketlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla bireysel emeklilik sistemine üye olan insanlar kendi aralarında adeta ortak bir gurup kabul ediliyor.

Kurulmuş olan bu grubun parası belli bir şirkette toplanıyor. Bu şirket belli bir vekil sıfatıyla bu paraları yine devletin belirlediği belli alanlarda belli kriterlere uygun olarak değerlendirmekte. Bu değerlendirmeler genellikle kamu malına yani, köprü yapımı, yol yapımı, belli bir eski kamu binasının restore edilmesi gibi benzer alanlarda kullanılmaktadır. Örneğin on veya on iki yılsonunda parayı yatıran Bireysel Emeklilik Sistemi ne üye bir kişi yatırmış olduğu paraların toplamı artı bu paraların bu süre içinde değerlenmesinden elde edilen gelir artı devletin teşvik olarak verdiği on yıl sürecince yatırmış olduğu o parayı ve devlet de yüzde yirmi beşini yatırıyor. Dolayısıyla da toplamda oluşan miktarı emeklilik maaşı olarak veyahut da emeklilik ikramiyesi olarak alınan bir sistemdir.

Burada Biriken Paralar Helal Yollarda Değerlendiriliyor Mu?

Bireysel Emeklilik Sisteminde biriken paralar helal yoldan değerlendiği gibi haram yollarla da değerlendirilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hangi şirketlerle çalışmanın doğru olacağını saptamaktır. Eğer biriken bu para gerçekten helal yollarla değerlendiriliyorsa bu İslam dini inancı esaslarına göre bir problem teşkil etmediği bariz şekilde ortadadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM