• DOLAR
  3,6852
  % 0,52
 • EURO
  4,3279
  % 0,30
 • ALTIN
  151,7050
  % -0,37
 • BIST
  107.097
  % 0,10
Benim Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı?

Benim Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı?

Benim Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı?

Kredi; kuruluşlar veya bankalar tarafından şahıslara verilen geri ödeme şartlı paradır. Kredi kişinin gelir düzeyine göre verilir ve buna göre bir ödeme planı oluşturulur. Herkesin gelir düzeyine göre saptanan bir kredi sınırı vardır. Bu kredi sınırı üzerinde kredi alınması imkanı yoktur. Eğer adınıza çekilmiş bir kredinin varlığından şüpheleniyorsanız; öğrenmek için bankaların internet bankacılığı hizmetlerinden risk dökümü alabilirsiniz.

Günümüzde kişiler yakın arkadaşlarının, dostlarının hatta ailelerinden bireylerin kimlik bilgilerini kullanarak, küçük bir fotoğraf değişimi ile kredi başvurusu yapabiliyorlar. Bahsedilen gibi sıkıntılı bir durum ile karşılaşmamak adına kimliğinizi sadece sizin bildiğiniz ve güvenilir bir yerde muafa etmelisiniz. Eğer kimliğinizin başka kişilerce ele geçirildiğini düşünüyorsanız gazeteye ilan vermeli ve bir karakola başvuruda bulunmalısınız.

Adıma Kredi Var Mı Yok Mu Nasıl Sorgularım?

Adınıza bir kredi olup olmadığını her bankayı tek tek arayarak öğrenebilirsiniz. Fakat bu sizin için oldukça zahmetli ve uzun bir süreç olacaktır. Bu zahmetli yöntem yerine kredi kayıt bürosu tarafından hazırlanan risk raporundan kişi kendisine ait taşıt, konut, kredi veya kredi kartı bilgilerini öğrenebilmektedir. Bu risk raporuna Findeks aracılığı ile 4 TL bedel ödeyerek ulaşabilirsiniz. Sonrasında aylık olarak bu raporu alıp finansal durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Alınan risk raporları son 5 yıl hakkında bilgi sunmaktadır.

Haberim Olmadan Adıma Çekilmiş Kredi Var, Ne Yapabilirim?

Böyle bir durumda öncelikle kredi muhatabı bankayı aramalı ve durum hakkında bilgi vermelisiniz. Daha sonra vakit kaybetmeden Cumhuriyet Savcılığına başvurmalı, şikayetçi olmalısınız. Dava sürecinden bankanızı haberdar etmeniz yararınıza olacaktır. Mağdurların lehine sonuçlana ve bankanın suçlu bulduğu birçok dava bulunmaktadır.  Ayrıca bu süreçte maddi olarak zarara uğramasanız dahi o anda ödenmeyen kredi nedeniyle başvuracağınız kredili işlemlerinizde sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle süreç sonunda mağdur olmamanız adına bu işlemleri geç kalmadan yapmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM