• DOLAR
  3,6509
  % 0,14
 • EURO
  4,3270
  % 0,05
 • ALTIN
  151,4567
  % 0,02
 • BIST
  108.434
  % 1,41
Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?

Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?

Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?

Altın, atalarımızdan öğrenildiği gibi halen en karlı yatırım aracı olarak görülmektedir. Kişiler ufak birikimlerini yatırım amaçlı altın olarak saklamayı her zaman daha uygun görmüşlerdir. Düğün, sünnet, ev alma gibi mutluluk anlarında hediye olarak altın götürme halen günümüzde de devam eden geleneklerimiz arasındadır. Kapkaç, hırsızlık gibi nedenlere bağlı olarak altınları yastık altında saklamak mümkün olmamaktadır. Altınların kabusa dönüşmemesi için bankaya kasa kiralamak suretiyle emanet edilebiliyor.

Bankalarda Kasa Kiralanır Mı?

Altın sahiplerinin hırsızlık, kapkaç gibi sorunlar ile uykularının kaçmaması, emekle çalışıp biriktirdikleri birikimlerinin ileride çocuk okutma, ev alma gibi sebepler için güvenlik açısından saklama yöntemi, yıllık cüzi bir ödeme ile bankalardan kasa kiralanması olarak bir alternatif olarak görülmektedir.

Bankalardan Nasıl Kasa Kiralanabilir?

Öncelikle kısa bir araştırma sonucu en uygun fiyata hangi bankadan kasa kiralanacağı öğrenilir. Daha sonra Bankanın ilgili birimi ile yüz yüze görüşme yapıldıktan sonra yapılacak sözleşme ışığında teslim edilecek altın gramı tutanak altına alındıktan sonra kasa kiralama işi tamamlanır. İstenilen zaman diliminde şayet bir düğünde takılarınızı takmak istemeniz gibi durumlarda bankaya müracaatınız dahilinde altınlarınızı alıp kullanabilir tekrar kiraladığınız kasanıza bırakabilirsiniz.

Bankadan Kasa Kiralamanın Riski Var Mıdır?

 • Bankaya emanet edilen altınlar banka kanununun güvenlik tedbirleri içerisindedir.
 • Kasa anahtarı tek olup, sadece müşteride bulunmaktadır.
 • Vekalet verilmediği sürece kendisi dışında hiç kimse kasayı açma talebinde bulunamaz.

Banka Kasa Kiralama Fiyatları Ne Kadardır?

Kasaların boyutları farklı farklı da olsa ortalama küçük boy kasa ve büyük boy kasa kiralama 2017 yılına göre 250 TL ile 550 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar depozito ücreti almaktadır bazıları almamaktadır. Yıllık % 5 oranında zam yapılması olağandır.

Altını Kasada Mı Saklamak Yoksa Altın Mevduat Hesabı Açmak Mı?

Eğer her an altını alıp kullanabilir durumdaysanız altınları kasada saklamak daha uygundur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM