• DOLAR
  3,6721
  % 0,17
 • EURO
  4,3224
  % 0,17
 • ALTIN
  151,7734
  % 0,12
 • BIST
  106.991
  % 0,49
Avea Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi

Avea Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi

Findeks Nedir?

Findeks; Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından hayata geçirilmiş olan, finans sektörünün kişiyi nasıl tanımladığının aynasıdır. Findeks’i kullanarak finansal durumunu takip edebilir ve kontrol altında tutabilirsin. Bankalar ve finansal kurumlardaki borç ve limitlerini, kredi notunu takip edebilirsin.

Findeks Kredi Notu, bankalardan kullanılan bireysel tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının sistemde kayıtlı olan geçmiş verilerinin kontrolü ile oluşturulur. Findeks Kredi Notunun yüksek olması, kişinin daha kolay kredi alabilmesine yardımcı olduğu gibi daha uygun faiz oranlarıyla da kredi kullanmasını da sağlamaktadır.

Findeks Kredi Notu, bankacılık sisteminde bulunan, ödeme alışkanlıklarına yönelik hazırlanmış Risk Raporunun özeti şeklindedir. Burada bulunan risk raporu bankalar tarafından kontrol edilerek, kişinin ödeme yapma alışkanlığı ile ilgili bilgi edinebilir, söz vermiş ve taahhüt etmiş olduğu ödemeleri yapıp yapmadığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notunuzu Belirleyen Faktörler

Örneğin; Bankadan çekmiş olduğunuz kredinin ya da kredi kartı harcamalarınızın zamanında ödenmesi Findeks Kredi Notunu yükselten bir sebeptir. Ödemelerin son ödeme tarihinden geç yapılması, sürekli olarak asgari tutarının ödenip dönem borcunun ödenmiyor olması ve bunun alışkanlık haline getirilmesi Findeks Kredi Notunu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.

Yeni bir kredi çektiyseniz ve daha ödemeleriniz ile ilgili performansınız net olarak belirli olmasa bile yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Çünkü geliriniz ile gideriniz hesaplanarak kredi notunuz ve risklilik oranınız belirlenmektedir.

Kredi kullanan ve düzenli ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi ve kredi kartı kullanmayan ve ya daha az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir. Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 arasında değişen değerlere sahiptir ve Findeks Kredi Notunda 1 en riskli iken 1900 en az riskli müşteriler kategorisine girmektedir.

​​​​​​​​Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Artık kredi notunu öğrenmek için bankalara gitmeye gerek kalmamıştır. Avea’nın müşterilerine sunmuş olduğu kolaylıklardan biri de Kredi notunu öğrenmek isteyen Avea abonelerinin TC kimlik numaralarını doğum yılları ile birlikte 1122’ye mesaj olarak göndermesi yeterli olacaktır. Servisin sorgu başına ücreti vergiler dahil 9 TL’dir ve bu tutar, faturaya yansıtılarak tahsil edilecektir.

 

Ücretsiz Kredi Notu Kredi Sorgulamak için tıklayın

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM